10 Dzieł Science Fiction, Które Zainspirowały Prawdziwe Wynalazki

Maniacy doceniają science fiction, ponieważ pozwala im spełnić swoje zwariowane pragnienie, takie jak podróżowanie w kosmosie przez swojego ulubionego dowódcę floty Star Trek lub zaprzyjaźnianie się z robotami, które mogą zaprogramować tak, aby były tak niezręczne społecznie jak oni sami. Ale reszta z nas, nie frajerzy, powinna być bardzo wdzięczna science fiction – choć niechętnie-ponieważ bez tego gatunku na świecie byłoby znacznie mniej fajnych wynalazków. Technologia istniejąca w science fiction może początkowo wydawać się nierealistyczna, ale w pewnym momencie cywilizacja ludzka osiąga etap, w którym naprawdę staje się to możliwe. Sprawdź tę listę 10 dzieł science fiction, które zainspirowały prawdziwe wynalazki.

1. Uniwersalne roboty Rossum Karela Czapecka

Prognozy dotyczące robotycznych kamerdynerów i pokojówek jeszcze się nie spełniły, ale nie ma wątpliwości, że technologia sztucznej inteligencji staje się coraz bardziej zaawansowana każdego dnia i że staliśmy się w dużej mierze zależni od automatyki przemysłowej. Ale w 1920 roku Karel Chapek napisał sztukę o błogo nieświadomych humanoidalnych robotach, które buntują się przeciwko rasie ludzkiej i obalają ją. Jego pomysły były całkowicie niezwykłe i znacznie wyprzedzały swój czas, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że łyżka była tak zaawansowana technologicznie, jak to tylko możliwe w tamtych czasach.

2. „Dwadzieścia tysięcy lie pod wodą„Jules Verne

Klasyczna powieść Verne 'a z 1870 roku o podwodnych odkrywcach morskich, którzy przeszli więcej lie, niż można sobie wyobrazić, uchwyciła wyobraźnię amerykańskiego wynalazcy Simona Lake’ a, który nie mógł urodzić się z bardziej ironicznym nazwiskiem. Historia ta zainspirowała go do wynalezienia pierwszego okrętu podwodnego w 1898 roku, nazwanego „Argonaut”. Za swoje wysiłki Vernes wysłał mu nawet list gratulacyjny. Jesteś zazdrosny?

3. „Wojna światów„Herbert Wells

Historie o kosmitach, którzy zaatakowali Ziemię i zostali dźgnięci w twarz przez Willa Smitha, wszyscy uważamy teraz za coś oczywistego, ale w 1897 roku, kiedy Wells opublikował swoją książkę o marsjanach próbujących podbić Ziemię, nie jest to scenariusz, o którym kiedykolwiek myślano. Wyraźnie dążąc do tego, aby ludzie byli kosmitami, którzy atakują, a nie ofiarami wspomnianej inwazji, amerykański naukowiec Robert H. Goddard zainspirował się do wynalezienia rakiety na paliwo ciekłe. Reszta wszechświata, uważaj, że jesteś ostrzeżony.

4. Serio „Lensman” E. E.” Doc ” Smith

Powieści Lensmana, opublikowane w latach 1930-40, opowiadały o kosmicznych przygodach patrolu Galaktycznego, w którym pojawił się statek znany jako Directrix, który służył jako centrum dowodzenia flotą. Oficer marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych pomyślał, że brzmi to całkiem elegancko, w wyniku czego w 1947 r.wdrożył koncepcję umieszczenia centrów dowodzenia na pokładzie okrętów wojennych.

5. Waldo Robert Heinlein

Ta krótka historia z 1942 roku dotyczyła Waldo Farthingwaite-Jonesa, człowieka o błyskotliwym umyśle, ale który był tak słaby fizycznie, że nie mógł nawet podnieść łyżki. Doprowadziło go to do opracowania urządzenia składającego się z Rękawicy i pasa bezpieczeństwa, które umożliwiło mu sterowanie potężną mechaniczną ręką za pomocą prostego ruchu palców. Z bogactwem, które zdobył dzięki swojemu wynalazkowi, zbudował dom w kosmosie, ponieważ, tak, co jeszcze zamierzał zrobić z tymi wszystkimi pieniędzmi? Ta historia doprowadziła do powstania tych zdalnie sterowanych mechanicznych ramion, które są dziś używane w elektrowniach jądrowych.

6. Świat wyzwolony Herbert Wells

To niepokojące dzieło science fiction z 1914 roku było niewątpliwie prorocze. W tej historii ludzie rozwinęli zdolność do wykorzystywania energii atomowej, w wyniku czego powstała Broń potencjalnie o wiele bardziej niszczycielska niż świat kiedykolwiek widział. Mówi się, że Leo Silard, fizyk, którego nazwiska nie można wymówić, więc nawet nie próbuj, został zainspirowany ideą łańcuchowej reakcji jądrowej, która doprowadziła do powstania bomby atomowej, która zrównała się z ziemią Hiroszimy i Nagasaki, a tym samym udowodniła, że jeśli ludzka cywilizacja chce się zniszczyć, wystarczy kilka kodów startowych.

7. Tom Swift i jego elektryczny Karabin Edward Strathmeyer

Fani filmów komplikujących YouTube „ludzie, którzy dostają paralizator”, powinni podziękować autorowi Edwardowi Strathmeyerowi. Karabin elektryczny opisany w jego młodej powieści Toma Swifta doprowadził naukowca NASA Jacka covera do wynalezienia paralizatora, który jest akronimem – zgadłeś-karabinu elektrycznego Thomasa A. Swifta.

8. „Robur zdobywca„Jules Verne

Vernes nie tylko zainspirował swoich fanów do urzeczywistnienia swoich podwodnych statków badawczych, ale jego historie doprowadziły do przełomów w lotnictwie. „Robur zdobywca”, opublikowany w 1886 roku, kiedy pomysł lotu był nadal uważany za nieosiągalny, opowiadał o statku powietrznym o nazwie „Albatros”. Igor Sikorski, który jako dziecko chętnie czytał tę książkę, ostatecznie został ojcem helikoptera.

9. Katastrofa śnieżna Neila Stevensona

Kiedy Stevenson napisał powieść fantasy o ogromnym wirtualnym świecie online w 1992 roku, nikt nie miał pojęcia, że za kilka krótkich lat pojawi się technologia umożliwiająca taką grę. Philip Rosdale, który później stworzył niegdyś popularne Second Life, stwierdził, że jego inspiracją był żywy opis Stevensona, jak może wyglądać wirtualny świat.

10. Oryginalny serial telewizyjny”Star Trek”

Telefony komórkowe i blisko nie były modne w latach sześćdziesiątych, kiedy Pan Spock używał urządzenia przenośnego do zdalnej komunikacji z załogą statku kosmicznego, ale Martin Cooper z Motoroli uważa, że serial zainspirował go do stworzenia pierwszego telefonu komórkowego w latach siedemdziesiątych.

Conceptual blog