10 filmów, które pomogą Zachodowi zrozumieć, dlaczego Ukraina nie przegra z Rosją

Jeśli chcesz wiedzieć, jak do cholery Ci pozornie słabi Ukraińcy skopują brzydki Tyłek Rosji, po prostu wiedz, że to historia. Oto kilka świetnych filmów dokumentalnych i fabularnych, które pomogą Ci wyobrazić sobie tę straszną wojnę w kontekście.

1. Legenda o księżnej Oldze (1983)

Reżyser Jurij Ilienko przedstawił swoje spojrzenie na kilka znanych wydarzeń historycznych, w tym zemstę Olgi drevlyanam za zamordowanie jej męża Igora. Historia oparta jest na kronikach i legendach, ale Ilienko wyjaśnia, że fabuła zemsty jest w zasadzie mitem. Ponieważ jeśli przywiążesz płonące szmaty do stosu gołębi, prawdopodobnie nie dotrą do swoich gniazd, jak mówi kronika. Ale ważne jest, aby pamiętać, że w piekle nie ma takiej wściekłości jak pogardzana Ukraińska kobieta.

2. Głód-33 (1991)

„Głód-33” to pierwszy film fabularny o Głodomorze z lat 1932-1933, zrealizowany na podstawie powieści Wasyla barki „Żółty książę”, w której Ukraińska rodzina Chłopska próbuje przetrwać głód. Film opowiada także o dojściu sowieckich bolszewików do władzy na terytorium Ukrainy. Władze radzieckie nigdy nie uznały okropności ludobójstwa, oskarżając o głód suszę. Jednak w rzeczywistości miliony Ukraińców zmarło z głodu w wyniku kolektywizacji i celowych działań sowieckiego przywództwa kierowanego przez Stalina w celu osłabienia powstań Narodowo-Wyzwoleńczych i ostatecznego ustanowienia władzy radzieckiej na Ukrainie. W wyniku głodu zginęło ponad 4 miliony ludzi.

3. Walka. Rachunek Ukraiński (2002)

Jest to 9-odcinkowy film dokumentalny Siergieja Bukowskiego o Ukrainie podczas II wojny światowej. W tym miniserialu reżyser wykorzystał ogromną liczbę kronik filmowych z lat wojennych i powojennych, a także relacje naocznych świadków, często bardzo przerażające i sprzeczne z ogólną narracją.

4. Zima w ogniu (2015)

Jest to film dokumentalny amerykańskiego reżysera Eugene 'a Ateneevsky’ ego o „rewolucji godności” na Ukrainie zimą 2013-2014. Film zawiera wiele wywiadów z protestującymi, lekarzami, kapłanami i artystami, którzy byli na Majdanie, próbując obalić prorosyjski rząd.

5. Dom „Słowo” (2017)

Jest to film dokumentalny o mieszkańcach domu zbudowanego dla pisarzy w 1920 roku w Charkowie. Budynek został zaprojektowany przez miejscowego architekta Michała Daszkiewicza w kształcie litery „C”, jako symbol słowa”Słowo”. Było 66 mieszkań, jadalnia, schron, a także specjalny system śledzenia lokatorów. Kilka lat po tym, jak został zamieszkany, jeden z mieszkańców, Nikolai Khvylyeva, popełnił samobójstwo. To był dopiero początek stalinowskich represji i aresztowań, które doprowadziły do większej liczby samobójstw. Lokatorzy 40 mieszkań zostali aresztowani, a sam dom zyskał przydomek „krematorium”. Nawiasem mówiąc, ten sam dom został niedawno ostrzelany przez rosyjskich okupantów.

6. Cyborgi (2017)

Pełnometrażowy film fabularny o walkach na lotnisku w Doniecku podczas konfliktu zbrojnego w Donbasie: dwutygodniowy dyżur bojowy we wrześniu 2014 r. Grupa sześciu ukraińskich żołnierzy po raz pierwszy przybywa do zniszczonego wojną budynku starego terminalu lotniska w Doniecku. Aby wróg nie poszedł dalej-są gotowi bronić swojej ziemi na śmierć.

7. Atlantis (2018)

Film został nakręcony w Mariupolu, który jest teraz bezwzględnie bombardowany przez armię rosyjską. Dramat opowiada o przyszłym zwycięstwie w wojnie z Rosja. W 2024 r.odzyskano Okupowane terytoria, ale Donbas został uznany za niezdatny do zamieszkania. Ci, którzy tam zostali, zmagają się z kryzysem środowiskowym i humanitarnym. Ale nie wszystko jest takie ponure, jeśli jest miejsce na miłość. „Atlantis” był pierwszym ukraińskim filmem, który zdobył nagrodę na Festiwalu Filmowym w Wenecji.

8. Brak wyraźnych znaków (2018)

Dokument opowiada historię majora, który wrócił ze strefy walk na wschodniej Ukrainie. Tytuł jest odniesieniem do jednego ze zwrotów używanych przez lekarzy do opisania osób z urazem psychicznym. Rozmawiając z psychologami zajmującymi się zespołem stresu pourazowego i atakami paniki, stara się wrócić do normalnego życia.

9. Powrót do domu (2019)

„Homecoming” to sentymentalna opowieść o przetransportowaniu ciała zmarłego chłopca z rozdartego wojną Donbasu na anektowany Krym, gdzie można go pochować zgodnie ze wszystkimi muzułmańskimi tradycjami. Jeśli kiedykolwiek czułeś się odłączony od swoich krewnych, ten film cię zdenerwuje.

10. Czarnobyl: Kronika ciężkich wydarzeń (1986)

Jest to jeden z pierwszych filmów nakręconych po wypadku w elektrowni jądrowej w Czarnobylu, którego Zdjęcia rozpoczęły się 14 maja 1986 r., tego samego dnia, w którym prezydent Michaił Gorbaczow wygłosił przemówienie. Zobaczysz, jak podjęto kluczowe decyzje dotyczące usuwania skutków wypadku: budowę sarkofagu, pompowanie ciekłego azotu do płonącego reaktora, ewakuację ludności z zainfekowanych obszarów i inne wydarzenia. Po zakończeniu zdjęć w czerwcu tego samego roku u wszystkich członków ekipy zdiagnozowano ostre objawy promieniowania. Niektóre osoby zostały natychmiast hospitalizowane. Reżyser Władimir Szewczenko zmarł w marcu następnego roku.

Ukraina jest zraniona, ale wciąż nie złamana. Walcz, a wygrasz.

Chwała Ukrainie!

Conceptual blog