10 imponujących świecących w ciemności zwierząt

Bioluminescencja, czyli zdolność żywych organizmów do emitowania światła, jest jednym z najbardziej imponujących zjawisk naturalnych na świecie. Zwierzęta, które mają szczęście mieć tę niesamowitą funkcję, używają jej nie tylko do demonstracji, ale także do wykonywania różnych funkcji biologicznych, takich jak maskowanie, odstraszanie drapieżników lub komunikacja.

Przygotuj się na spotkanie z dziesięcioma imponującymi zwierzętami świecącymi, migającymi i mieniącymi się cudownymi kolorami.

1. Świetlik

Istnieje ponad dwa tysiące gatunków tych małych robaków, z których większość można znaleźć w strefach tropikalnych i subtropikalnych. Różne rodzaje świetlików emitują światło w różnych kolorach: żółtym, zielonym lub czerwonym. Niektóre chrząszcze mogą świecić w sposób ciągły, inne migają, a są też takie, które mogą regulować jasność w zależności od czynników zewnętrznych.

2. Meduzy

Morze Południowe, usiane tysiącami migoczących w nocy meduz, może się równać nawet z rozgwieżdżonym letnim niebem. Meduzy wykorzystują tę cechę, aby zaspokoić nasze zmysły estetyczne, a co ważniejsze, przynętę i polowanie na różne małe organizmy, takie jak pierwotniaki i skorupiaki.

3. Brazylijski świecący rekin

Brzuch brazylijskiego świecącego rekina emituje jasnozielone światło fluorescencyjne, które sprawia, że ten drapieżnik jest mniej widoczny, gdy patrzy się z dołu, maskując rekina przed jego ofiarą. Co ciekawe, rekin stanowi zagrożenie nie tylko dla małych ryb, ale także dla okrętów podwodnych.

4. Ślimak-latarka

Ślimak ten, znany również jako Hinea brasiliana, świeci niebiesko-zielonym światłem, gdy jest w niebezpieczeństwie. Chociaż inne ślimaki mogą emitować tylko słabe błyski z obszaru głowy, Hinea brasiliana błyszczy jak wampir w ciągu dnia lub, wiesz, jak potężna latarka.

5. Bakterie bioluminescencyjne

Zwykle bakterie te istnieją w symbiozie z innymi organizmami: stworzenia morskie zapewniają im miejsce do życia i źródło pożywienia, aw zamian wykorzystują zdolność bakterii do świecenia dla własnych celów. Na przykład wędkarz zawiera bakterie fluorescencyjne w płetwie, aby zwabić swoją ofiarę. Niektóre głowonogi używają świecących bakterii w swoim płaszczu, aby stać się mniej widocznymi z powodu efektu podświetlenia.

6. Świetlik

Owady te żyją w wilgotnych jaskiniach, jaskiniach i lasach deszczowych i żywią się magicznym grzybem. Jedna z najbardziej niesamowitych jaskiń, w których można zobaczyć te świecące chrząszcze, znajduje się w Nowej Zelandii, na Wyspie Północnej w pobliżu miasta Waitomo. Jaskinie wyglądają jak prawdziwe Planetarium dzięki niesamowitemu blaskowi żyjących tam stworzeń.

7. Morski Szafir

Znany również jako Sapphirina Sp. To małe, głowonogie stworzenie skorupiaka. Ten mały koleś ma swoją fajną nazwę ze względu na zdolność migotania, przechodząc od jednego półprzezroczystego koloru do drugiego jak klejnot. Tylko samce posiadają tę magię i używają jej do przyciągania piskląt.

8. Skorpion

Zwykle Skorpiony nie są zwierzętami bioluminescencyjnymi, ale emitują jasne niebieskawo-zielone światło po wystawieniu na działanie promieni ultrafioletowych o określonej długości fali, a czasem nawet światła księżyca. Naukowcy wciąż spierają się o funkcję tego dziwnego blasku. Jedna z teorii głosi, że daje to tym stworzeniom możliwość kontrolowania poziomu światła, aby zdecydować, czy polować tej nocy, czy po prostu odpocząć.

9. Kalmar

Kałamarnice mogą zorganizować prawdziwy pokaz świetlny, który można oglądać u wybrzeży Japonii. Przeszywająca niebieska poświata rozprzestrzenia się wzdłuż wybrzeża morskiego od marca do maja, kiedy rozpoczyna się sezon godowy. Mogą świecić zgodnie lub tworzyć całe wzory świetlne tuż pod powierzchnią wody.

10. Inne świecące zwierzęta

Świecące ryby zostały stworzone, aby upiększyć nasze akwaria, ale założono, że koty fluorescencyjne pomogą naukowcom opracować terapię genową w leczeniu różnych chorób. Chociaż nie dokonano jeszcze rewolucyjnych odkryć w tej dziedzinie, po wprowadzeniu „świecącego” DNA pojawia się coraz więcej świecących zwierząt.

Conceptual blog