10 Niebezpiecznych Wulkanów, Których Powinieneś Się Obawiać

Kiedy myślisz o wulkanach, przychodzi na myśl kilka opisów. Budzący podziw dreszczyk emocji. Piękny. Niebezpieczny. Destrukcyjny. Można by pomyśleć, że wulkany, które często wybuchają, powinny najbardziej niepokoić wszystkich, ale w rzeczywistości wulkany, które nie wybuchły od stuleci, stanowią największe ryzyko, szczególnie jeśli znajdują się na gęsto zaludnionych obszarach. Jaki jest tego powód? Kiedy nie wybuchają przez długi czas, rośnie presja, więc kiedy tak się dzieje, wyniki są szczególnie destrukcyjne. Ale nie martw się, wszystko będzie dobrze. Chyba że przypadkowo mieszkasz w pobliżu wulkanów z tej listy. 

10. Campi Flegrei, Włochy

Jeśli martwisz się erupcjami wulkanów na poziomie apokaliptycznym, Superwulkan Campi Flegrei powinien znajdować się na szczycie listy. Ma szerokość 18 mil, a część z nich znajduje się pod Zatoką Neapolitańską, na obszarze liczącym 6 milionów ludzi, z których 1 milion żyje w kraterze. Chociaż nie wybuchł od 1538 roku, nigdy nie można wykluczyć możliwości, że to się powtórzy. Naukowcy uważają, że gdyby tak się stało, Siła byłaby od 100 do 1000 razy większa niż niszczycielska erupcja wulkanu St.Helens w 1980 roku. 

9. Cotopaxi, Ekwador

Cotopaxi, położone w Centralnym paśmie górskim Cordillera w środkowym Ekwadorze, jest jednym z najwyższych wulkanów na planecie, osiągając prawie 20 000 stóp, czyli około siedmiu Burdż Chalif. Niestety jest to również jeden z najbardziej aktywnych wulkanów w kraju, który odnotował 50 erupcji w ciągu ostatnich 250 lat. Chociaż jego ostatnia erupcja miała miejsce w 1904 roku, wielu obawiało się, że może się powtórzyć w 2005 roku. Biorąc pod uwagę, że znajduje się w pobliżu gęsto zaludnionego obszaru, każda poważna erupcja może spowodować poważną katastrofę ludzką. 

8. Vulcan Galeras, Kolumbia

Ten duży wulkan znajduje się w pobliżu miasta Pasto i działa od ponad miliona lat! W wyniku długotrwałych zmian hydrotermalnych często dochodzi do załamań, które stanowią zagrożenie dla osób mieszkających na tym obszarze. W 1993 r. erupcja zabiła 9 osób, z których 6 to naukowcy badający wulkan. W 2010 r.miały również miejsce dwie erupcje wulkanu. 

7. Wulkan Kelud, Indonezja

Najbardziej aktywny wulkan na wschodniej Jawie, Kelud, znany jest z niezwykłej siły, częstych eksplozji, które zabiły tysiące ludzi. Najsilniejsza z tych erupcji miała miejsce w 1914 r., powodując osuszanie jeziora kraterowego, powodując śmierć 5000 osób w wioskach. Kolejna poważna eksplozja miała miejsce w 2014 r., kiedy ogromny słup popiołu wzniósł się nad Oceanem Indyjskim. 

6. Wulkan Kilauea, Hawaje

Szacuje się, że Kilauea powstała około 250 000 lat temu i jest najbardziej aktywnym wulkanem spośród pięciu położonych na Hawajach. W rzeczywistości wybuchł prawie nieprzerwanie w latach 1983-2018, powodując wiele zniszczeń. Erupcje powodują również silne trzęsienia ziemi, które doprowadziły do ewakuacji ludzi. 

5. Wulkan Mayon, Filipiny

Obecnie Majon jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, miejscowi uważają go za święty ze względu na swoje miejsce w starożytnych mitologiach, a także jest ważnym miejscem turystycznym. Oczywiście innym powodem, dla którego jest tak niezwykły, jest częstotliwość jego erupcji, czasem ze śmiertelnymi konsekwencjami. Poważna erupcja w 1814 r.spowodowała śmierć ponad 1200 osób, a erupcja w 2018 r. wymagała ewakuacji 56 000 osób mieszkających w pobliskich społecznościach.

4. Góra Pinatubo, Filipiny

Położona zaledwie 55 mil od stolicy Manili Góra Pinatubo wybuchła w 1991 roku po ponad 600 latach bezczynności. Wyniki okazały się śmiertelne: ponad 700 osób zmarło, a kolejne 100 000 zostało bezdomnych. Dym i popiół osiągały wysokość prawie 20 mil. Poprzednie erupcje były stosunkowo łagodne, co czyniło tę katastrofę jeszcze bardziej zaskakującą. 

3. Mount St. Helens, Waszyngton

Kiedy w 1980 r.wybuchła erupcja wulkanu St. Helens, zniszczenia zabiły 57 osób, tysiące zwierząt i zniszczono 200 mil kwadratowych lasu. Erupcja zmniejszyła wysokość szczytu góry o prawie 1300 stóp. Cztery dekady później obszar leśny pozostaje jałowy. United States Geological Survey spodziewa się dalszych erupcji, potencjalnie powodując jeszcze większe zniszczenia, które mogą dotknąć cały północno-zachodni Pacyfik.

2. Wezuwiusz, Włochy

Pamiętasz, jak w 79 rne Pompeje zostały całkowicie zniszczone? Jeśli tak, to możesz być wampirem, a ja chętnie przeprowadzę z tobą wywiad. Potężna erupcja wulkanu Wezuwiusz sprawiła, że miasto stało się ruiną. To nie jedyny raz, kiedy ten wulkan uwolnił swoją powściągliwą nieproporcjonalność wściekłości. W rzeczywistości w ciągu ostatnich 17 000 lat wybuchł gwałtownie osiem razy, wyrzucając gorący gaz i inne substancje wulkaniczne z prędkością sięgającą ponad 400 mil na godzinę. Chociaż jego ostatnia erupcja w 1944 r.była stosunkowo niewielka, sąsiednie miasto Neapol ma plany na wypadek, gdyby Wezuwiusz znów się rozgniewał. 

1. Popocatepetl, Meksyk

Położone zaledwie 40 mil od Meksyku-największego miasta Ameryki Północnej – jeśli trzeba przypomnieć-potężna erupcja tego wulkanu będzie miała poważne konsekwencje, ponieważ popiół lawowy zniszczy wszystko na swojej drodze. Kiedy dym pojawił się po raz pierwszy od 1000 lat z Popocatepetl w 1994 roku, pojawiło się wiele obaw, że coś poważnego się wydarzy. Naukowcy stwierdzili, że nie chodzi o to, czy tak się stanie, ale o to, kiedy. W tym momencie naprawdę nie ma dobrego sposobu na przewidzenie, kiedy wybuchnie, ale kiedy to się stanie, prawdopodobnie będzie to właściwy czas na ucieczkę ze wszystkich stóp. 

Conceptual blog