19 Prawie Niewiarygodnych Faktów Na Temat Drogi Mlecznej

Wszyscy żyjemy w galaktyce zwanej Drogą Mleczną, ale ledwo ją widzimy. Aby ocenić jego pełną skalę, musimy spojrzeć na nią z zewnątrz. Dlatego mamy tylko niewielką część dużego obrazu do obejrzenia. Ale nawet niewielka ilość informacji, które zebraliśmy do tej pory, jest po prostu zdumiewająca.

Oto 19 najbardziej niesamowitych faktów na temat Drogi Mlecznej.

1. Droga mleczna ma średnicę około 120 000 lat świetlnych z pogrubieniem w centrum. Ale jego kształt jest daleki od idealnie płaskiego i wydaje się nieco „zniekształcony”.

2. Naukowcy szacują, że w Drodze Mlecznej jest około 200 miliardów gwiazd. Dla porównania, największa znana nam galaktyka, IC 1101, ma ponad 100 bilionów gwiazd, czyli 500 razy więcej.

3. W mitologii greckiej Droga Mleczna powstała, gdy Hera rozlała mleko podczas karmienia piersią Heraklesa.

4. Droga mleczna ma cztery ramiona spiralne zawierające większość gwiazd. Wszystkie czujące istoty (o których wiemy) żyją w pobliżu środka rękawa Perseusza.

5. W centrum galaktyki znajduje się supermasywna czarna dziura, która jest miliony razy masywniejsza niż nasze Słońce. Ziemia znajduje się około 27 000 lat świetlnych od tego kosmicznego dobra.

6. Chociaż układ słoneczny porusza się ze średnią prędkością 828 812 km/h, nadal będzie potrzebował około 230 milionów lat, aby ominąć całą drogę mleczną.

7. Astronomowie uważają, że gwiazdy, planety, asteroidy i pył, które widzimy, stanowią tylko jedną dziesiątą całkowitej masy naszej galaktyki. Pozostałe 90% to tak zwana ciemna materia.

8. Szacuje się, że każdego roku w galaktyce Drogi Mlecznej powstaje siedem nowych gwiazd. Rodzą się z gazu i gwiezdnego pyłu, które z kolei są pozostałościami eksplodujących gwiazd.

9. Zderzenie galaktyk Drogi Mlecznej i Andromedy jest nieuniknione. Dobrą wiadomością jest to, że zajmie im to około 4,5 miliarda lat. A ponieważ gęstość gwiazd w tych galaktykach jest dość niska, najprawdopodobniej po prostu przejdą przez siebie.

10. Te dwie galaktyki są częścią grupy ponad 54 galaktyk zwanej grupą lokalną. Największą galaktyką jest Andromeda, Droga Mleczna zajmuje drugie miejsce, a trójkątna galaktyka zajmuje trzecie miejsce.

11. Wszystkie gwiazdy w naszej galaktyce stanowią tylko około 3% jej masy.

12. Pomimo miliardów gwiazd można zobaczyć nie więcej niż 2500 z nich za pomocą konwencjonalnego teleskopu.

13. Nasza planeta znajduje się w centrum strefy mieszkalnej naszej galaktyki. Im bliżej centrum galaktyki, tym silniejsze promieniowanie kosmiczne.

14. Ze względu na swoją ogromną masę nasza galaktyka często przyciąga gwiazdy z innych mniejszych gromad.

15. Naukowcy szacują, że nasz wszechświat istnieje od niespełna 14 miliardów lat. W tym przypadku wiek Drogi Mlecznej szacuje się na 13,5-13,6 miliarda lat, co prawie pokrywa się z wiekiem wszechświata.

16. Droga Mleczna nie zawsze była piękną zakrzywioną spiralą. Musiał wchłonąć niezliczone inne galaktyki, aby uzyskać kształt.

17. Tak jak planety mają satelity, tak droga Mleczna ma satelity. Są to stosunkowo małe (jak na kosmiczne standardy) gromady gwiazd.

18. Droga Mleczna i Andromeda pędzą na siebie z zawrotną prędkością 140 km na sekundę.

19. Gromada kulista Omega Centauri była kiedyś galaktyką karłowatą, ale większość jej gwiazd została już pochłonięta przez Drogę Mleczną.

Conceptual blog