6 tak zwanych „alternatyw” ewolucji (i dlaczego wszystkie są błędne)

Tytuł tego artykułu „alternatywy” ewolucji sugeruje, że istnieją inne wyjaśnienia naszego istnienia, które są równie realne i dobrze ugruntowane. Argumenty przeciwko ewolucji są tak samo mocne, jak zdanie „ziemniaka w ogniu” jako alternatywnego wyjaśnienia ogromnej kuli ognia, wokół której obraca się ziemia. Mówiąc najprościej, biologia ewolucyjna jest podstawą nauki, ponieważ wyjaśnia wszystko. Na przykład, szukając leczenia chorób, chemicy nie tylko mieszają kilka losowych mieszanek i mają nadzieję, że przyniosą korzystne wyniki. Muszą zrozumieć, dlaczego ciało reaguje w określony sposób w określonych sytuacjach, a ewolucja zapewnia doskonałe wyjaśnienia. Niestety, wiele osób na całym świecie jest sceptycznie nastawionych do ewolucji, ponieważ jesteśmy upartymi ludźmi, którzy chcą wierzyć w cokolwiek, niezależnie od tego, czy jest to oparte na dowodach. Powiedzą: „Cóż, ewolucja jest tylko teorią, przypuszczeniem”, co całkowicie nie rozumie, co oznacza termin „teoria” w sensie naukowym. Każdy, kto chce zdobyć wykształcenie, może dowiedzieć się więcej o tym, czym jest teoria naukowa. Tymczasem oto lista 6 alternatyw ewolucji.

1. Kreacjonizm biblijny

Kreacjonizm biblijny opiera się na założeniu, że wszystko w Księdze Rodzaju jest dosłownie prawdziwe: boska istota stworzyła wszechświat w ciągu 6 dni, a światło pojawiło się w dniu 1, atmosfera w dniu 2, sucha ziemia i rośliny w dniu 3, Słońce, Księżyc i gwiazdy w dniu 4, ptaki i zwierzęta morskie w dniu 5, a zwierzęta lądowe i ludzie debiutują w dniu 6. Kreacjoniści wierzą również w Młodość ziemi, która ma zaledwie 6000 lat.

Problem: Biblia jest starożytnym tekstem religijnym, a nie książką naukową. Został napisany w czasie, gdy ludzie nie mieli pojęcia, jak działa nauka, więc Księga Rodzaju dostarczyła odpowiedzi wyjaśniających rzeczy, których w tym czasie nie można było wyjaśnić. Dlatego na przykład Ziemia jest opisywana jako płaska i znajduje się w centrum wszechświata, chociaż odkrycia naukowe w ciągu ostatnich kilku stuleci dowiodły, że tak nie jest. Dowody naukowe są po prostu zbyt przytłaczające, aby je zignorować, chociaż nadal nie powstrzymuje to ludzi przed ich ignorowaniem.

2. Starożytni astronauci

To całkiem zabawne. Chodzi o to, że miliony lat temu kosmici na statkach kosmicznych przybyli na Ziemię, zasiali nasiona ludzkości, bo dlaczego nie, a następnie poprowadzili nas, zanim wystartowali i zostawili nas na pastwę losu. „Dowody” to piramidy, kalendarz Majów i te gadżety ze statkami kosmicznymi, które widzisz na średniowiecznych obrazach.

Problem: Przepraszam, że sprawiam, że Twoje życie jest mniej zabawne, ale wszystkie te starożytne legendy o astronautach zostały całkowicie obalone, bez względu na to, co powie Ci ufolog Giorgio Tsukalos.

3. Inteligentny Projekt

Kiedy majstrujesz przy swoim iPhonie, masz dużą pewność, że został stworzony przez niektórych badaczy i projektantów Apple i że sam się nie uformował. Wydaje się, że jest to argument, który zwolennicy inteligentnego projektu próbują sprzedać. Życie jest zbyt skomplikowane, aby powstać przypadkowo, mówi pomysł, i dlatego musiało być stworzone przez kogoś. ID nie mówi wprost, że to Bóg, i dlatego stan Luizjana próbował wprowadzić go do programu szkół publicznych. Ale robią to z przymrużeniem oka, ponieważ wyraźnie implikuje się, że rozsądny projektant musi być Bogiem.

Problem: prawdą jest, że nauka nigdy nie będzie w stanie obalić rozsądnego projektu, ale dzieje się tak, ponieważ nauka koncentruje się tylko na rzeczach, które można przetestować. Ale niemożność udowodnienia, że coś nie istnieje, nie oznacza, że domyślnie musi istnieć. Pytanie, czy boska istota istnieje, czy nie, wywołuje przekonującą filozoficzną debatę, a nie naukową.

4. Nauka chrześcijańska

Wyznawcy Chrześcijańskiej Nauki wierzą, że nie ma nic oprócz ducha, a Wszystko inne to futrzane króliki, Lamborghini, które planujesz kupić, gdy tylko wygrasz na loterii, a nawet McRibs są niczym więcej niż iluzją. Ponieważ przekonanie to rozciąga się na Ziemię, zapis kopalny i wszystko, co służy jako podstawa ewolucji, debata na temat ewolucji jest kontrowersyjna.

Problem: to kolejne przekonanie oparte na argumentach teoretycznych, a nie na nauce. Byłoby to jak założenie, że Wszechświat jest pełen niewidzialnych bananów, których nie widzimy, ponieważ tak, są niewidoczne.

5. Rezonans Morficzny

Koncepcja ta została wprowadzona przez Ruperta Sheldrake ’ a, byłego profesora biochemii w Cambridge, który uważa, że wszystko, od zwykłych gatunków po gwiazdy na niebie, ma zbiorową pamięć, która jest stale kształtowana przez wydarzenia i zachowania. Z biegiem czasu nawyki te ewoluują, a wszystko w naturze, które uważano za prawdziwe – nawet prawa grawitacji – zostaje zastąpione czymś nowym.

Problem: Sheldrake udowadnia tylko, że nawet byli profesorowie Cambridge mogą maszerować w rytm innego bębna. Po prostu nie ma nic naukowego w tym pomyśle, bardziej niż opowieści o Jedi i mocy w Gwiezdnych wojnach. To tylko kilka paranormalnych pseudonauki.

6. Ewolucja teistyczna

Kościół katolicki może nadal pozostawać w tyle pod wieloma względami, ale przynajmniej przyznają, że dowody na korzyść ewolucji są zbyt duże, aby można je było zaprzeczyć. Jakie jest ich rozwiązanie? Ewolucja teistyczna, która jest w istocie połączeniem darwinizmu i Boga… Izma. Ewolucja jest rozpoznawana, ale to Bóg ją kieruje.

Problem: Cóż, to właściwie całkiem sprytne. Rozumiejąc daremność sporów między nauką a religią, mówią: „nauka jest nauką, ale zakładamy, że została stworzona przez Boga”.

Conceptual blog