6 wynalazków i teorii dokonywanych przez kobiety, ale przypisywanych mężczyznom

W wielu przypadkach w historii kobiety tworzyły niesamowite rzeczy, ale nigdy nie zyskały uznania za swoją pracę. Dzieje się tak, ponieważ wiele społeczeństw chciałoby, aby kobiety były podporządkowane mężczyznom, a osiąga się to poprzez utrzymywanie niesamowitych rzeczy, które kobiety robią w tajemnicy — a nawet przypisywanie ich mężczyznom. Wiele postępów w medycynie, nauce, technologii, które naszym zdaniem zostały stworzone przez mężczyzn, zostały w rzeczywistości opracowane przez kobiety. Zmiany te zmieniły bieg życia, jaki znamy, tworząc nową rzeczywistość w porównaniu z poprzednimi okresami przestarzałych sposobów myślenia i bycia. Smutne jest to, że kobiety odpowiedzialne za te osiągnięcia były w wielu przypadkach przygnębione. Ale przy odrobinie kopania te niesamowite kobiety były w stanie zyskać większe uznanie za swoje niesamowite prace, a przełomowe osiągnięcia były związane z ich prawdziwymi twórcami. Oto 6 wynalazków i teorii dokonanych przez kobiety, ale przypisanych mężczyznom. 

Esther Lederberg: genetyka drobnoustrojów

W XX wieku istniało wiele przeszkód dla kobiety, która chciała zrobić karierę w nauce i technologii. Ale Esther Lederberg była zdeterminowana. Za pośrednictwem męża uzyskała dostęp do laboratoriów Uniwersytetu Stanforda, co pozwoliło jej łatwiej ukończyć badania. Później stała się pierwszą osobą, która wyizolowała bakteryjny FAG lambda i wraz z mężem odkryła dokładną kopię pokrycia. Jej mąż otrzymał Nagrodę Nobla za pracę, którą wykonali razem, ale Esther w ogóle nie otrzymała żadnych pochwał. 

Jocelyn Bell Burnell: Pulsary

Jocelyn Bell Burnell, 24-letnia absolwentka Uniwersytetu Cambridge, była wiodącym badaczem astrofizyki. W 1967 r.dokonała ogromnego przełomu, gdy zobaczyła dziwne ślady w częstotliwościach radiowych teleskopu. Po ich zbadaniu odkryła „Pulsar”, który był zwartą gwiazdą emitującą fale radioaktywne przez dwa bieguny. Pomimo swojej pracy nie została doceniona za swoje wysiłki, a Nagrodę Nobla otrzymali Anthony Hewish i Martin Ryle. 

Kobiety ENIAC: pierwszy elektroniczny komputer

Ponieważ na początku II wojny światowej armia amerykańska nie miała wystarczającej liczby rekrutów dla swojej jednostki inżynieryjnej, musieli rekrutować kobiety. Przeszkolili sześć kobiet o imieniu Kathleen McNulty, Frances Bilas, Betty Jean Jennings, Ruth Lichterman, Elizabeth Snyder i Maryn Wescoff. Pracowali nad ENIAC, masywną maszyną typu komputerowego, która została stworzona do pracy w połączeniu z wojną. Podczas swojej pracy pracowali nad znacznym ulepszeniem maszyny, aby działała znacznie lepiej niż jej pierwotna funkcja. W miarę jak relacje w mediach rosły, jedynymi wzmiankami o ludziach stojących za samochodem byli męscy inżynierowie Presper, Eckert i Mochly. 

Netty Stevens: chromosomy płci

Nettie Steves odkryła, że różnica w wielkości chromosomu 20 jest czynnikiem determinującym płeć zarodka. Jako pierwsza odkryła ten fakt, ale zamiast tego zasługa została przyznana jej koledze i mentorowi EB Wilsonowi. 

Mary Anderson: Wycieraczki

W 1902 roku Mary Anderson wpadła na pomysł stworzenia wycieraczek po tym, jak zauważyła, że samochody w Nowym Jorku mają trudności z widzeniem przez śnieg na przednich szybach. Opatentowała swój pomysł, ale nie mogła znaleźć producenta, który by go wspierał i rozpoczął masową produkcję swojego dzieła. Następnie, po wygaśnięciu patentu, Robert Kearns wyprodukował pióra wycieraczek i przypisano mu ten wynalazek. 

Elizabeth Magie: Monopol

Gra Landlords została wynaleziona przez Elizabeth Magie w 1903 roku, aw 1904 roku opatentowała swój pomysł. Ale żaden producent nie zrobiłby tego, ponieważ nazwali to zbyt skomplikowanym i absurdalnym. 30 lat później Charles Darrow zagrał w tę grę, polubił ją i przekazał pomysł firmie Parker Brothers. Masowo wydali grę pod nowym tytułem Monopoly, a Darrow został zapamiętany jako założyciel tej gry, której tak naprawdę nigdy nie stworzył.

Conceptual blog