7 teorii o Zagładzie naszego wszechświata

To, co najbardziej nas zachwyca we wszechświecie, to to, jak mało o nim wiemy. I tak jak chcemy dowiedzieć się, co dzieje się z nami po śmierci, naukowcy zastanawiają się, co może się stać z całym wszechświatem, gdy odwiedzi nas Ponury Żniwiarz. Społeczność naukowa przedstawiła wiele zwariowanych teorii, a niektóre z nich zasługują na wysłuchanie.

1. Zniszczenie intelektualne

Przed wynalezieniem broni jądrowej nikt nie pomyślał, że jedna bomba może zniszczyć całe miasto. Wszystko zmieniło się jednak po ataku na Hiroszimę. Ta tragedia doprowadziła do koncepcji „inteligentnego zniszczenia”: pewnego dnia człowiek zrobi lub wymyśli coś, co zniszczy Wszechświat. Oczywiście nawet bomba nuklearna wielkości Księżyca nie pozostawi wgniecenia w strukturze wszechświata, więc to dobrze. Z drugiej strony, Kto powiedział, że jesteśmy jedynymi czującymi istotami we wszechświecie?

2. Finał

Jedną z najbardziej szokujących teorii dotyczących naszej rzeczywistości jest to, że życie jest tylko symulacją komputerową. Według filozofa Nicka Bostroma z Uniwersytetu Oksfordzkiego, ponieważ komputery są stale ulepszane, w pewnym momencie ludzie rozwiną zdolności obliczeniowe tak potężne, że sami będą mogli symulować wirtualne światy. Chyba że ktoś najpierw ukończy program zawierający nasz Wszechświat.

3. Zderzenie z innym wszechświatem

Co jest poza naszym wszechświatem? Być może w innych wszechświatach. A jeśli teoria wielu wszechświatów, znana również jako multiwersum, jest prawdziwa, pewnego dnia może dojść do wielkiego zderzenia. Inny wszechświat o zupełnie innych prawach fizyki może zderzyć się z nami z prędkością zbliżoną do prędkości światła. Gdybyśmy mogli zobaczyć kolizję w zwolnionym tempie, wyglądałoby to tak, jakby spadło na nas gigantyczne lustro.

4. Doskonała kompresja

Od czasu wielkiego wybuchu, który miał miejsce 13,8 miliarda lat temu, wszechświat się rozszerzał. Większość fizyków uważa, że Wszechświat jest nieskończony, ale przeciwna opinia jest równie uzasadniona. Jeśli nie jest nieograniczona, w pewnym momencie zacznie się zmniejszać – podobnie jak fale, które cofają się z powrotem do oceanu. Teoria większej kompresji jest poparta teorią względności Einsteina. Nie martw się jednak, jeśli coś takiego się wydarzy, stanie się to za miliardy lat w przyszłości.

5. Bariera śmierci

Wszechświat będzie się rozwijał, dopóki nie osiągnie fizycznej bariery. Wyobraź sobie kupę gówna z wodą, którą wylewa się na lodowisko hokejowe i uderza w boki. Według niektórych obliczeń Wszechświat dotrze do ściany za około 3,7 miliarda lat. A prawdopodobieństwo, że w ogóle istnieje, wynosi 50%.

6. Śmierć termiczna

Scenariusz opiera się na drugiej zasadzie termodynamiki – zwiększaniu entropii w układach zamkniętych. Wszechświat rozszerzy się, a obiekty w nim oddalą się od siebie. Gdy Entropia osiągnie maksimum, energia zostanie równomiernie rozłożona i wszystko się zatrzyma. Gwiazdy ostygną, a materia rozpadnie się. Nie jest to najlepszy sposób na odejście.

7. Duża luka

Ponad 68% wszechświata składa się z czarnej nicości – tajemniczej „ciemnej energii”. Przed jego odkryciem naukowcy sądzili, że ekspansja wszechświata albo zwolniła, albo zatrzymała się. Jednak obserwując supernowe, astrofizycy doszli do wniosku, że ekspansja faktycznie przyspiesza, a przyczyną tego jest ciemna energia. Może to prowadzić do tak zwanej dużej luki. Ten scenariusz Zagłady opiera się na założeniu, że z czasem ciemna energia ostatecznie rozdzieliłaby galaktyki i obiekty kosmiczne, niszcząc wszystkie istniejące połączenia i struktury. Krótko mówiąc, wszechświat zostanie podzielony na najmniejsze cząstki.

Conceptual blog