8 efektów miłości na mózg i ciało

W mglistym stanie miłości ludzie wydają się wyrastać ze skrzydeł, a motyle pojawiają się w żołądku. Cóż, z naukowego punktu widzenia nasze ciało i procesy zachodzące w nim podczas fazy zauroczenia są naprawdę wyjątkowe. I są szanse, że nie masz pojęcia, przez jakie niesamowite rzeczy przechodzą twoje stare wierne ciało i umysł, kiedy jesteś zakochany.

1. Lęk Separacyjny

Dlaczego doświadczamy nieograniczonego szczęścia, gdy jesteśmy blisko naszych bliskich i strasznej pustki, gdy nie ma ich w pobliżu? Oto rzecz: zakochanie się i używanie narkotyków rzekomo aktywują te same obszary mózgu. Naukowcy odkryli, że gdy badani spojrzeli na zdjęcia swoich partnerów, ich układ dopaminergiczny został aktywowany, podobnie jak u osób przyjmujących zakazane substancje. Kochankowie uwalniali również substancje chemiczne, takie jak dopamina, oksytocyna i adrenalina, które powodują euforię, oraz wazopresynę, która może powodować agresję i utratę kontroli. Miłość jest narkotykiem, a teraz wiesz dlaczego.

2. Kołatanie serca i spocone dłonie

Kiedy się zakochujemy, przepływ krwi do centrum przyjemności mózgu wzrasta, uwalniając adrenalinę i noradrenalinę. Innymi słowy, twoje spocone dłonie są całkiem normalne, gdy widzisz swoją pasję. Tylko nie ściskaj im ręki.

3. Uczucie Drżenia

Uczucie, które wielu ludzi nazywa „motylami w żołądku”, jest całkiem realne. W końcu, kiedy jesteśmy zakochani, uwalniamy nie tylko oksytocynę — „hormon szczęścia”, ale także kortyzol – „hormon stresu”. To ostatnie jest powodem, dla którego odczuwamy niepokój i zaczynamy zadawać niepotrzebne i oburzające pytania. Kortyzol zwęża również naczynia krwionośne wokół jelita, co powoduje uczucie drżenia.

4. Całowanie Łagodzi Stres

Oto, co jest dobre: wpływ kortyzolu można zneutralizować za pomocą prostej i bardzo zabawnej czynności-całowania. Przytulając usta do ukochanej osoby, wytwarzasz glukokortykoidy, hormony, które zmniejszają lęk i stres. Tymczasem uwalniane są endorfiny, które dają nam poczucie radości, a także mogą złagodzić ból.

5. Zachowania Obsesyjno-Kompulsywne

Kiedy ludzie się zakochują, poziom serotoniny w ich mózgach spada, podobnie jak u osób cierpiących na zaburzenie obsesyjno-kompulsywne. Ponieważ oba warunki wywołują uczucie dezorientacji i obsesyjne myśli, zakochanie można technicznie nazwać łagodną formą zaburzenia obsesyjno-kompulsywnego. Ale nie martw się, to tylko tymczasowy efekt uboczny zakochania się. Po około roku związku poziom serotoniny wraca do normy.

6. Zapomnij O Logice

Naukowcy zauważyli, że zakochani ludzie mają tendencję do popełniania pochopnych, nielogicznych czynów. Takie zachowanie występuje, gdy aktywność ciała migdałowatego, płatów czołowych i przedczołowych jest zmniejszona. Te obszary neurologiczne są odpowiedzialne za krytyczne myślenie, budowanie logicznych połączeń i przewidywanie wyników.

7. Rozszerzone Źrenice

Wiele osób wie, że nasze źrenice rozszerzają się, gdy patrzymy na naszych bliskich. Ale dlaczego tak się dzieje? Faktem jest, że pobudzenie, którego doświadczamy podczas kontaktu wzrokowego z kochankiem, prowadzi do stymulacji, bądź przygotowany na głośne słowa, współczulnej gałęzi autonomicznego układu nerwowego, powodując zmianę wielkości naszych źrenic.

8. Lekarstwo na migrenę

Ponieważ podwyższony poziom oksytocyny w organizmie zmniejsza stres, rozmowa z ukochaną osobą może potencjalnie pomóc złagodzić migrenę. Ta niemal magiczna właściwość została potwierdzona w badaniu Stanford University School Of Medicine w 2010 roku. Jego uczestnicy cierpieli na przewlekłe bóle głowy, których tradycyjna medycyna nie mogła wyleczyć. Następnie naukowcy zasugerowali badanym użycie aerozolu do nosa, który zawierał dużą dawkę oksytocyny. Wyniki eksperymentu przekroczyły oczekiwania, a 50% uczestników zgłosiło, że ich bóle głowy stały się znacznie łatwiejsze do opanowania po 4 godzinach. A 27% stwierdziło, że migrena całkowicie zniknęła. Czy miłość nie jest piękna?

Conceptual blog