8 tajemniczych miejsc w Ameryce Południowej, które warto odwiedzić

W dawnych czasach, przed Covid, kiedy mogliśmy podróżować po całym świecie, Jedną z zalet podróży za granicę było odkrywanie starożytnych, tajemniczych miejsc i unikalnych zjawisk naturalnych. Te wrażenia sprawiają, że odwiedzający zastanawia się, jak powstały te konstrukcje i z jakiego powodu. Gdzie budowali pod kierunkiem kosmitów? Cóż, jedynym sposobem, aby się tego dowiedzieć, jest zakup biletu lotniczego i samodzielne odkrywanie tych miejsc! Kiedy będziesz gotowy, oto osiem tajemniczych miejsc w Ameryce Południowej, w których granica między magią a rzeczywistością jest rozmyta. 

1. Monte Roraima-Wenezuela

Ze szczytem o wysokości 9200 stóp (2810 m) i powierzchni 12 mil kwadratowych (31 km2) widoki otwierane od góry uniemożliwiają podróżnikowi zaniemówienie. Jest to punkt przecięcia Brazylii, Gujany i Wenezueli, dzięki czemu odwiedzający może cieszyć się naturalnym pięknem wszystkich trzech krajów. To miejsce ma kluczowe znaczenie dla wielu rdzennych mitów i legend. Na przykład tubylcy Pemon i Capon wierzą, że jest to pień ogromnego drzewa, z którego pierwotnie wyrosły wszystkie owoce i warzywa na świecie. 

2. Linie Nazca-Peru

Te ogromne linie na pustyni Nazca w południowym Peru tworzą 70 postaci, w tym jaszczurkę, małpę, pająka, psa, kota i, dla wierności, człowieka. Pochodzą one z okresu między 500 rokiem pne a 500 rokiem ne i do niedawna pozostały w dużej mierze nietknięte ze względu na suchy klimat i ich odizolowane położenie. Chociaż można je zobaczyć tylko z nieba, kształty zostały tak precyzyjnie zaprojektowane, że niektórzy pseudo-uczeni doszli do wniosku, że musi to być dzieło starożytnych astronautów. Ale nie. Na początku 2000 roku, używając bardzo prostych narzędzi i starannego planowania, Amerykański sceptyk i badacz zjawisk paranormalnych był w stanie odtworzyć niektóre z największych w ciągu kilku dni. 

3. Lodowiec Perito Moreno-Argentyna

Jeśli zamierzasz odwiedzić Argentynę, podróż do Patagonii jest koniecznością. Kiedy tam będziesz, musisz zatrzymać się przy lodowcu Perito Moreno, jedynym lodowcu na świecie, który wciąż rośnie. Mierzy 3,1 mil szerokości (5 km) i prawie 200 stóp (60 m) wysokości. Woda z jeziora Argentino i rzeki Santa Cruz, która płynie w kierunku lodowca, stopniowo gromadzi się z czasem, a ostatecznie ciśnienie prowadzi do spektakularnych wodospadów. Nie ma określonego okresu, w którym występują; czasami zdarza się to raz w roku, a innym razem może potrwać dekadę. Więc jeśli marzysz o tym, aby go zobaczyć, musisz mieć szczęście. 

4. Cagno Cristales-Kolumbia

Ta rzeka, położona w kolumbijskiej prowincji Meta, jest znana jako „płynna tęcza” ze względu na czerwone, żółte, niebieskie, czarne i zielone kolory, które przepływają przez wodę w wyniku odbicia roślin, minerałów i światła. Jest to szczególnie popularne miejsce wśród fotografów, którzy chcą uchwycić idealny obraz natury. Najlepszy czas na wizytę to od końca lipca do listopada, ponieważ kolory są znacznie mniej powszechne w innych porach roku.

5. Wyspa Wielkanocna-Chile

Tutaj oczywiście znajdują się słynne i tajemnicze posągi Moai. Chociaż ich głowy są tym, co przychodzi na myśl, gdy większość ludzi o nich myśli, wszystkie konstrukcje zawierają pełne tułowia zakopane pod ziemią, a niektóre mają nawet nogi. Zbudowane od około 1100 do 1680 r. nikt nie wie dokładnie, do jakiego celu służą i jak zostały przeniesione, gdy technologia tamtych czasów sprawiłaby, że byłoby to niezwykle trudne. Tylko około 25% posągów kiedykolwiek dotarło do celu, reszta (wraz z narzędziami użytymi do ich wykonania) po prostu nagle pozostała tam, gdzie była. 

6. Machu Picchu-Peru

Zaginione miasto Inków jest jednym z najbardziej niesamowitych znalezisk archeologicznych na świecie. Został zbudowany około 1450 roku i z nieznanych przyczyn opuszczony około 100 lat później. Kiedy odkryto go w 1911 roku, archeolodzy byli oszołomieni odkryciem domów, pałaców i świątyń zbudowanych z idealnie dopasowanych kamiennych bloków. Czy znajdziesz spokój, spokój i, ośmielmy się powiedzieć, osiągniesz nirwanę, kiedy tu przyjedziesz? 

7. Salar de Uyuni-Boliwia

Masz nadzieję chodzić po chmurach? Przepraszam, że niszczę Twoją bańkę, ale jest to fizycznie niemożliwe. Ale podróż do Salar de Uyuni jest przyjemną pociechą. Największa na świecie pustynia Solna, nie można zrozumieć, gdzie kończy się ziemia i zaczyna się niebo. Nazywano go pustynią Dali, ponieważ wygląda jak scena z obrazów słynnego hiszpańskiego artysty. I hej, tak się składa, że niektóre sceny Star Wars: The Last Jedi — najgłupsza z bezsensownej trylogii kontynuacji Gwiezdnych Wojen — zostały tam nakręcone.

8. Park Narodowy Emas-Brazylia

Na terenie tego światowego dziedzictwa UNESCO znajdują się wszelkiego rodzaju dziwaczne stworzenia: gigantyczny mrówkojad, czarna małpa wyjąca, a nawet głupio wyglądająca pół-Świnia, pół-hipopotam znana jako tapir. Ale aby uzyskać naprawdę niezwykłe doświadczenie, powinieneś zbadać gigantyczne termity, które świecą tajemniczymi zielonymi błyskami. Co to daje? Kosmici? W rzeczywistości są to larwy chrząszczy, które wymyślają shenanigany. Emitują te zielone światła, które przyciągają termity i sprawiają, że zastanawiają się, o co chodzi. Odpowiedź: lunch — i są daniem głównym. 

Conceptual blog