9 absolutnie najgorszych pokarmów do trawienia

Dietetycy opracowali listę najtrudniejszych do strawienia pokarmów, które powodują wzdęcia, biegunkę i niektóre inne nieprzyjemne, a czasem bolesne skutki uboczne. Ta lista obejmuje nie tylko znane szkodniki jelitowe, ale także niektóre pozornie zdrowe warzywa.

Jakie pokarmy są najtrudniejsze do strawienia przez nasz żołądek?

1. Czekolada i lody

Czekolada zawiera duże ilości kofeiny i olejków, a lody zawierają mleko i tłuszcze zwierzęce. W połączeniu te dwa składniki są bardzo trudne do strawienia przez organizm. Problem z kofeiną dotyczy również kawy, herbaty, napojów energetycznych itp., Więc uważaj na to, co spożywasz.

2. Cebula i czosnek

Chociaż cebula i czosnek są dobre dla układu odpornościowego i mają właściwości przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne, trawienie tego fantastycznego duetu to prawdziwa mąka. Podrażniają błonę śluzową żołądka i prowadzą do ciężkich wzdęć.

3. Smażone potrawy

Smażone potrawy zabierają organizmowi najwięcej czasu i zasobów na pełne przetwarzanie. Na przykład pieczone kawałki mięsa, jak w klasycznym kebabie, są całkowicie trawione po około trzech dniach. Ale najtrudniejszą rzeczą dla organizmu jest tłuste jedzenie smażone w oleju roślinnym. To podwójne uderzenie w twoją intuicję.

4. Owoc

Kwas cytrynowy, występujący w prawie wszystkich sokach i owocach, podrażnia żołądek i zwiększa ogólną kwasowość organizmu, powodując refluks żołądkowy i zgagę. Mów mniej, Internet!

5. Fasola i rośliny strączkowe

Fasola jest naturalnym źródłem białka roślinnego i jest bardzo dobra dla zdrowia. Ale ten medal ma drugą stronę. Są bogate w oligosacharydy, których pełne wchłanianie zajmuje wiele godzin, co prowadzi do gromadzenia się gazów.

6. Warzywa

Zielone warzywa są powszechnie znane ze swojej przydatności, ale jeśli podjadasz surową marchewkę i pomidory, bądź gotów za to zapłacić. Warzywa są bogate w błonnik, który, jak zapewne wiesz, nie może być całkowicie strawiony przez człowieka. Dlatego po zjedzeniu zdrowej sałatki możesz poczuć wzdęcia i gaz. Ale szczerze mówiąc, pozytywne strony warzyw znacznie przewyższają negatywne, więc trzymaj je zielone.

7. Pikantne potrawy

Pikantne potrawy są niebezpieczne, ponieważ podrażniają wnętrze żołądka, a ciało dokłada wszelkich starań, aby zneutralizować ten efekt. Lekarze zwykle zalecają unikanie pikantnych potraw, takich jak ostra papryka, czosnek i cebula, osobom z problemami żołądkowo-jelitowymi.

8. Przetworzone mięso

Ta kategoria obejmuje wszystkie PRZEMYSŁOWE Produkty mięsne przygotowane bez Twojego udziału: konserwy, kiełbasy, mrożone bryłki kurczaka itp. zawierają niebezpieczne tłuszcze, które powodują problemy żołądkowe i prowadzą do otyłości i problemów z sercem. Nie chodzi o to, że mięso gotowane w domu jest zdrowe, ale przynajmniej wiesz, że nie ma w nim azotanów.

9. Guma do żucia i produkty bez cukru

W produktach bez cukru usunięto naturalny cukier, zastępując go ksylitolem, sorbitolem i maltitolem – „zdrowymi” substytutami cukru. Może są trochę lepsze, Nie wiem, ale są tylko częściowo trawione w ciele i powodują zwiększone wytwarzanie gazu. Bezcukrowa guma do żucia ma jeszcze jedną świetną zaletę: podczas żucia słodka ślina i powietrze dostają się do żołądka, co dodatkowo napełnia żołądek.

Conceptual blog