9 Fajnych Genetycznych Dziwactw, O Których Nie Wiedziałeś, Że Są Normalne

W porównaniu z wieloma innymi gatunkami wszyscy ludzie mają niewiarygodnie podobne genomy. Jednak nawet niewielkie zmiany w naszych genach lub środowisku mogą prowadzić do rozwoju niektórych bardzo unikalnych cech. Czasami różnice te przejawiają się w zmianie koloru włosów lub oczu, ale innym razem jest to coś znacznie fajniejszego i znaczącego.

Oto kilka genetycznych dziwactw, o których nie wiedziałeś, że są normalne.

1. Rude Włosy

Chociaż wydaje się, że każdy ma bezdusznego Rudego przyjaciela, ten kolor włosów występuje tylko u 4-5% ludzi. W Północnej Europie Rude rodzą się częściej, co prowadzi niektórych badaczy do przekonania, że taka mutacja jest genetyczną reakcją na brak słońca, krótsze dni i dłuższe noce, ale nikt nie wie na pewno. Możliwe, że jest to po prostu brak negatywnej selekcji, która eliminuje niepotrzebne mutacje.

2. Tolerancja laktozy

Tolerancja laktozy jest jednym z najlepszych przykładów ewolucji człowieka, która jest obecnie aktywnie dyskutowana. Chociaż mleko jest uważane za powszechne wśród współczesnych ludzi, inne ssaki przestają je pić, gdy osiągną dojrzałość, ponieważ tracą zdolność do trawienia. Dziesięć tysięcy lat temu Europejczycy zaczęli udomowiać krowy. W tym okresie nastąpiła mutacja, która pozwoliła niektórym ludziom kontynuować produkcję niezbędnych enzymów, które sprawiają, że picie mleka jest dla nas bezpieczne. Cóż, dla większości z nas.

3. Niebieskie Oczy

Chociaż tylko około 8% populacji globu ma niebieskie oczy, mutacja, która zrodziła tę piękną cechę, jest niezwykle stara dla naszego gatunku. Pierwszy niebieskooki człowiek mieszkał w Hiszpanii siedem tysięcy lat temu. Wcześniej wszyscy mieli brązowe oczy, ale naukowcy ustalili, dlaczego zmienili kolor na niebieski. Gen odpowiedzialny za ilość brązowego pigmentu wytwarzanego przez tęczówkę został wyłączony, w wyniku czego powstały zimne niebieskie oczy.

4. Kichanie w jasnym świetle

Co dziwne, niektórzy ludzie są genetycznie predysponowani do kichania od patrzenia na słońce i nie jest to wcale takie rzadkie. Od 10% do 35% ludzi kicha po nagłej ekspozycji na jasne światło, a naukowcy nazywają tę mutację „odruchem łagodnego kichania”.

5. Poranna Kawa Jest Koniecznością

Wiele osób nie może obudzić się bez filiżanki kawy, a winne są tylko ich geny. Badania pokazują, że kofeina wpływa na różne genotypy w różny sposób. Reakcja na obce substancje i stymulanty, takie jak kofeina, jest również kontrolowana przez geny.

6. Brak zębów mądrości

Zęby mądrości są bardziej problemem niż koniecznością. A kiedy zaczynają przeszkadzać ludziom, dentyści wolą je usuwać niż leczyć. 350 000 lat temu duże zęby trzonowe były niezbędne dla naszych przodków, ponieważ żuli twarde Rośliny i surowe mięso. Ze względu na zmiany żywieniowe nasze zęby mądrości stopniowo przestały rosnąć, a teraz u około 40% Azjatów, 45% Eskimosów, 10-25% Amerykanów i 11% Afroamerykanów nigdy się nie pojawiają.

7. Zespół Krótkiego Snu

Niektórzy ludzie mogą drzemać przez dziesięć do dwunastu godzin tylko po to, by obudzić się zmęczeni i przytłoczeni. Ale z powodu pewnej mutacji inni ludzie potrzebują tylko kilku godzin, aby dobrze się wyspać. Ludzie z tym genem potrzebują tylko 3-4 godzin, aby następnego dnia poczuć się świeżo i wypoczęci. Och, jak zazdroszczę tym szczęściarzom.

8. Nietolerancja alkoholu

Kiedy niektórzy ludzie z pewną mutacją genetyczną piją alkohol, ich policzki zaczynają się mocno rumienić z powodu rozszerzenia naczyń krwionośnych twarzy. I chociaż zaczerwienienie twarzy jest całkowicie nieszkodliwe, może wskazywać, że możesz mieć nietolerancję alkoholu.

9. Ryba Ładnie Pachnie

Badania wykazały, że niektórym ludziom nigdy nie przeszkadza zapach ryb, ale nie dlatego, że lubią zapach, ale dlatego, że ich mózgi myślą, że pachną karmelem, różami, a nawet ziemniakami. Ta mutacja jest niezwykle rzadka i jak dotąd została wykryta tylko u ludzi z Północnej Europy.

Conceptual blog