9 Niesamowitych Tradycyjnych Domów Z Różnych Krajów

Ludzie cenili ciepło i wygodę albo jako koncepcje duchowe, albo jako coś bardziej praktycznego. Każdy chce mieć miejsce, które mógłby nazwać domem, aby wrócić w dowolnym momencie, ale prawie każdy naród postrzega „dom” jako coś innego. Unikalne kształty, rzadkie materiały i elementy wyposażenia wnętrz mogą wiele powiedzieć o właścicielach domów.

Oto dziewięć niesamowitych tradycyjnych domów z różnych krajów

1. Tipi-Ameryka Północna

Tipi to chata w kształcie stożka z otworem na dym, którą dość często budują rdzenni Amerykanie. Rama wykonana jest z zakrzywionych cienkich pni drzew i pokryta jest korą, skórami lub kawałkami tkaniny. Mieszkania te nie były przeznaczone do przeniesienia, ale w razie potrzeby można je było łatwo zmontować, a następnie zbudować w nowej lokalizacji.

2. Pallosa-Hiszpania

Pallosa to rodzaj tradycyjnego mieszkania w Galicji (północno-zachodni Półwysep Iberyjski). Kamienna ściana została ułożona wokół drewnianej ramy, pozostawiając otwory na drzwi i małe okna. Całość została następnie przykryta stożkowatym dachem ze strzechy. Pallosa była używana jako mieszkanie w Galicji do 1970 roku.

3. Kuryn-Ukraina

Kurin (od ukraińskiego słowa 'oznaczającego ” dym”) był domem Kozaków w dolnym biegu rzek Dniepru i Don. Pierwsze osady kozackie pojawiły się na terenach zalewowych rzek (zarośla trzciny rzecznej) w XVI wieku. Ściany tych głównie tymczasowych domów były wykonane z kopców wypełnionych ziemią i pokrytych gliną; dach był pokryty dachówką trzcinową i oczywiście musiał istnieć otwór na dym. Wiele cech tych pierwszych kozackich mieszkań można zobaczyć w bardziej nowoczesnych chatach w całej Europie Wschodniej.

4. Diaolou-Chiny

Diaolou to ufortyfikowany Wieżowiec w prowincji Guangdong w południowych Chinach. Pierwsze diaolou powstały w czasach dynastii Ming, kiedy na południu Chin panowały gangi rabusiów. W późniejszych i stosunkowo bezpiecznych czasach takie domy forteczne budowano po prostu zgodnie z tradycją.

5. Torfbeir-Islandia

Torfbeir, znany również jako dom torfowy, był tradycyjnym budynkiem na Islandii od czasów wikingów. Jego konstrukcja była spowodowana surowym klimatem i brakiem drewna. W miejscu przyszłego domu ułożono duże, płaskie kamienie otoczone drewnianą ramą, a następnie pokryte kilkoma warstwami darni. Połowa domu była przeznaczona dla ludzi,a druga połowa dla bydła.

6. Minka-Japonia

Minka to tradycyjny japoński dom przeznaczony dla niższych warstw społeczeństwa, czyli rolników, rzemieślników, drobnych kupców. Te urocze domki zostały zbudowane z lokalnych materiałów, głównie bambusa, drewna i gliny. Pomimo prostoty nawet najtańszy płaszcz z norek ma japoński urok.

7. Maniatta-Afryka

Maniatta to tradycyjny dom afrykańskiego plemienia Masajów. To mieszkanie jest budowane przez kobiety, co jest bardzo niezwykłe dla zachodniego myślenia. Konstrukcja wykonana jest z drewnianych słupów związanych trawą i wzmocnionych błotem i odchodami krów. Podobnie jak w przypadku innych mieszkań z tej listy, Maniatta ma co najmniej dwa pokoje: jeden do gotowania i spania, a drugi dla młodych bydła.

8. Igloo-rdzenni Kanadyjczycy

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych tradycyjnych typów domów na świecie jest Igloo. Zbudowany jest z brył śnieżnych, Zwykle tworzących kopułę. Igloo były często używane przez Eskimosów kanadyjskiej Arktyki, gdzie służyły jako tymczasowe schronienie dla myśliwych zimą, sezonowe mieszkania dla jednej lub więcej rodzin, a w niektórych przypadkach tworzyły całe wioski z dużymi salami, w których odbywały się spotkania, ceremonie i zawody sportowe z radosnym śpiewem i taniec.

9. Mazanka-Ukraina

Mazanka to starożytna tradycyjna Ukraińska Chata przeznaczona do życia w obszarach o łagodnym i ciepłym klimacie. Zwykle jest zbudowany wokół drewnianej ramy z cienkimi gałęziami zamiast ścian. Na Zewnątrz był pokryty białą gliną, a wewnątrz mieszanką gliny, trzciny i słomy dla lepszej izolacji termicznej. Z powodu braku odpowiedniego fundamentu Mazanka nie była odporna na wilgoć, ale służyła swoim właścicielom przez 100 lat lub dłużej. Nadal możesz znaleźć te chaty na całej Ukrainie.

Conceptual blog