Czy ludzie będą w stanie skolonizować Marsa bez zmiany naszego DNA?

Jeśli ludzie kiedykolwiek żyją na Marsie tak, jak żyjemy na Ziemi, być może będziemy musieli stać się trochę mniej „ludzcy”.”Załogowe misje na czerwoną planetę mają zostać uruchomione przez NASA w latach 30., chyba że Bezos lub Musk mogą to zrobić szybciej. Podróż nie będzie łatwa ani przyjemna dla astronautów. W końcu będą musieli znosić wysokie narażenie na promieniowanie, mikrograwitację szkodliwą dla kości i inne negatywne skutki narastające na ich ciałach przez kilka kolejnych lat.

Zgodnie z planami NASA, nawet przy najgorszym możliwym wyniku, pionierzy nadal muszą zachować fizyczną zdolność powrotu na Ziemię. Jednak ci, którzy pozostaną na Marsie na zawsze, to zupełnie inna historia. Eksperci uważają, że jeśli ludzie chcą żyć na stałe na planecie Mars, będziemy musieli wprowadzić pewne zmiany w kodzie genetycznym naszego gatunku.

Według Kennedy ’ ego Lyncha, astrobiologa i geomikrobiologa z lunar and Planetary Institute w Houston, inżynieria genetyczna i inne zaawansowane technologie będą musiały wejść w grę, jeśli ludzie chcą żyć, rozwijać się i zakładać rodziny na Marsie. Naukowcy przeprowadzili już kilka eksperymentów z genami powolnych zwierząt, znanych ze swojej zdolności do przetrwania w próżni kosmicznej, sprawdzając, czy są one kompatybilne z ludzkim genomem. W rezultacie zmienione komórki stały się bardziej odporne na promieniowanie, co jest ogromną wygraną dla tej misji. NASA i inne agencje kosmiczne pracują już nad różnymi sposobami ochrony dobrobytu swoich astronautów, w tym specjalnymi tarczami na statku kosmicznym. Oprócz futurystycznych technologii opracowywane są niektóre leki farmakologiczne. Według naukowców nie jest to tak duży skok w logice, że za 10 lat zobaczymy pewne środki zmieniające DNA, które pomogą chronić astronautów poprzez zmianę ich genów.

Wyobraź sobie, że jeśli nie ma innego wyboru, a łączenie genów jest jedynym sposobem, aby nasz gatunek posunął się naprzód i ewoluował? Być może po kilkuset latach hodowli w pełni dostosujemy się do surowego klimatu Czerwonej Planety. Inżynieria genetyczna to nie tylko ochrona astronautów i kolonistów. Możemy zrobić super żołnierza! Tylko żartuję… Czy to ja? Tak czy inaczej, odporne na promieniowanie ziemniaki i soczyste marsjańskie pomidory brzmią jak rzeczy, które musimy wymyślić, zanim kiedykolwiek postawimy stopę na innej planecie.

Tego rodzaju eksperymenty mogą być testowane i udoskonalane w laboratorium, co ułatwia naszym przyszłym kolonistom stworzenie odpowiednich warunków do przetrwania na obcej planecie-wszystko to, gdy na zewnątrz wygląda trochę obco.

Więc jeśli mógłbyś dodać do swojego ciała jakąkolwiek zwierzęcą cechę, dlaczego miałyby to być kocie uszy? Porozmawiajmy!

Conceptual blog