Czy ospa małp stanie się nowym COVID?

Gdy świat powoli wraca do zdrowia po pandemii COVID i pogrąża się w wojnie z Rosją, naukowcy i lekarze wyrazili zaniepokojenie innym wirusem, który może zarazić wielu z nas bez spodni — małpą ospę.

Pacjenci z ospą małp zostały już potwierdzone w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Francji, Portugalii, Szwecji, Belgii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii. Eksperci obawiają się nietypowego rozprzestrzeniania się choroby. W końcu ospa małp była zwykle rejestrowana w krajach afrykańskich, z kilkoma wyjątkami, gdy choroba została wprowadzona na inne kontynenty przez turystów.

Ale według ECDC choroba, która została znaleziona w Europie, wydaje się rozprzestrzeniać z człowieka na człowieka. Po raz pierwszy epidemiologowie nie znaleźli bezpośredniego związku między pacjentami a Afryką. Światowa Organizacja Zdrowia wyraziła zaniepokojenie epidemią ospy małpiej i organizuje codzienne spotkania w celu monitorowania szybko zmieniającej się sytuacji.

Co to jest ospa małp?

Jest to choroba wywoływana przez wirusy z rodziny pokswirusów przenoszone na ludzi od zwierząt, najprawdopodobniej od gryzoni i naczelnych. Choroba jest przenoszona przez dotyk, ślinę, krew i jedzenie niedogotowanego mięsa zarażonego zwierzęcia. Więc nie jest tak zaraźliwy jak COVID, ale jeśli masz jakieś dziwne objawy, lepiej załóż tę maskę. 

Ospa małp występuje głównie w odległych regionach Afryki Środkowej i Zachodniej, to znaczy w regionach bliskich lasom deszczowym. Nie ma lekarstwa ani niezawodnej szczepionki na ospę małp, ale lekarze twierdzą, że regularne szczepienie przeciwko zwykłej ospie zmniejsza ryzyko zarażenia się ospą małp.

Objawy ospy małpa

Choroba zaczyna się od gorączki, bólów mięśni, powiększonych węzłów chłonnych i bólów głowy. W ciągu jednego do trzech dni po wystąpieniu gorączki u pacjenta pojawia się wyraźna guzowata wysypka skórna, często rozprzestrzeniająca się z twarzy po całym ciele i trwająca od dwóch do czterech tygodni.

Śmiertelność

Dobrą wiadomością jest to, że śmiertelność z powodu ospy małp jest znacznie niższa niż z powodu ospy. Typ zachodnioafrykański znaleziony przez naukowców w Europie ma śmiertelność nieco poniżej 4%. Do tej pory nie zgłoszono żadnych zgonów z powodu niedawnej epidemii.

Przypadki zarażenia ospą małpą poza Afryką

Na dzień 30 maja 2022 r.w 23 krajach odnotowano 257 przypadków małpiej ospy, ale w krajach nieendemicznych nie odnotowano zgonów. Pierwszym krajem nieafrykańskim, w którym zdiagnozowano nową chorobę, była Wielka Brytania. Od 6 maja chorobę tę zdiagnozowano u ponad 100 osób. Mniej więcej w tym czasie Portugalia zgłosiła 49 przypadków małpiej ospy, Kanada 26, USA 10, Hiszpania 20, Włochy 4, Belgia 3, A Francja i Szwecja 2. Kilka krajów zgłosiło również pojedyncze przypadki.

Wirus ospy małp wymaga badań

Marion Koopmans, przewodnicząca Oddziału wirusologii Centrum Medycznego Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie, powiedziała, że ta nowa ospa małp jest prawdopodobnie bardziej zaraźliwa, ale potrzebujemy więcej informacji. Tylko badania genetyczne pokażą, czy zmieniła się ścieżka infekcji.

Tymczasem ECDC prosi zespoły zdrowia publicznego o zwiększenie świadomości na temat ospy małp. W krajach, w których dostępne są szczepionki przeciw ospie, ECDC zaleca szczepienie przeciwko ospie na wszelki wypadek. W Wielkiej Brytanii niektórym pracownikom służby zdrowia oferuje się to szczepienie. Hiszpańskie Ministerstwo Zdrowia podobno przygotowuje się do zakupu tysięcy dawek szczepionki, aby zapobiec możliwemu wybuchowi epidemii.

Oto zabawny fakt na temat wirusa ospy, który zabił ponad 300 milionów ludzi od 1900 roku. Wirus został całkowicie wyeliminowany przez współczesną medycynę, a jedynymi miejscami, w których można go dziś znaleźć, są wysoce bezpieczne laboratoria. Jedno takie laboratorium znajduje się w amerykańskich centrach kontroli i zapobiegania chorobom w Atlancie, a drugie w państwowym centrum badań wirusologicznych zlokalizowanym w mieście Kolstovo na Syberii.

Gdy tylko pojawią się nowe informacje na temat choroby, zostanie ona natychmiast ujawniona opinii publicznej, ale w międzyczasie staraj się nie jeść surowego mięsa małp lub gryzoni.

Conceptual blog