Nowy prezydent Chile Gabriel Boric: promyk nadziei dla nowego pokolenia

Od 2021 r. nowy prezydent Chile jest ekologicznym tysiącleciem-lewicą bez pierwszej damy, która jest również zagorzałym obrońcą praw człowieka, z wieloma tatuażami i wielkim marzeniem.

Gabriel Boric jest teraz oficjalnie najmłodszym prezydentem w historii Chile i pierwszą skrajnie prawicową głową państwa od 30 lat. Wygrał w drugiej turze wyborów 19 grudnia 2021. 35-letni polityk i były przywódca studentów pokonał swojego rywala Jose Antonio Castę, zdobywając prawie 56 procent głosów, a teraz zamierza radykalnie zmienić życie kraju poprzez szereg reform społecznych po inauguracji 11 marca 2022 r., więc teraz nadszedł czas, aby dowiedzieć się kilku ciekawe fakty na temat tego faceta!

1. Potomek emigrantów

Boric urodził się w rodzinie inżyniera chemika, którego przodkowie wyemigrowali z Chorwacji do chilijskiej Patagonii pod koniec XIX wieku w poszukiwaniu lepszego życia. Przyszły polityk dorastał w malowniczej prowincji Magaliales w południowym Chile i tam rozpoczął karierę polityczną, gdy miał 27 lat.   Zdjęcie pliku: prezydent elekt Chile Gabriel Boric przemawia do mediów w Pałacu Prezydenckim La Moneda, Santiago, Chile, 20 grudnia 2021 r. REUTERS / Rodrigo Garrido / zdjęcie z pliku

2. Młody działacz

Studiując prawo na Uniwersytecie w Chile, Boric został wybrany na przewodniczącego Związku Studentów, aw 2011 r.stał się jednym z liderów wielotysięcznych wieców przeciwko nierównościom w systemie edukacji. Protesty rozprzestrzeniły się na ulice, zmuszając władze do negocjacji i wreszcie do zrobienia czegoś. Wydarzenia te zadecydowały o dalszych losach działacza. Boric ukończył studia, ale nie uzyskał Dyplomu prawnika, koncentrując się na swojej karierze politycznej. Dwa lata później uzyskał mandat poselski.

3. Prezydent ludu

W swoim programie wyborczym Boric zobowiązał się do zwiększenia płacy minimalnej o 50%, skrócenia czasu pracy w tygodniu z 45 do 40 godzin oraz znacznego zwiększenia wydatków publicznych na sferę społeczną, w tym ubezpieczenia zdrowotnego i pomocy biednym. Jednocześnie nowy prezydent chce podnieść podatki dla bogatych Chilijczyków i sektora prywatnego, a także opłaty za wydobycie. W ten sposób Boric zamierza zbudować w Chile socjaldemokrację na wzór europejski. Gabriel Boric, kandydat na prezydenta Partii Zbliżenia społecznego, gestykuluje podczas ostatniego wiecu przed drugą turą wyborów w Santiago w Chile w czwartek, 16 grudnia 2021 r. Według nieoficjalnych sondaży krążących na rynku chilijskie aktywa wzrosły w czwartek, ponieważ przywództwo, które lewicowy kandydat na prezydenta Boric utrzymał nad konserwatystą Jose Antonio Castem, wydaje się rosnąć. Fotograf: Cristóbal Olivares / Bloomberg

4. Zabójca z epoki Pinocheta

Podczas swojej kampanii wyborczej Boric obiecał „położyć kres neoliberalizmowi” wprowadzonemu w Chile pod rządami prawicowej dyktatury autorytarnej Augusto Pinocheta. W szczególności nowo wybrany prezydent planuje zastąpić prywatny system emerytalny publicznym, obiecując podnieść podstawową emeryturę do 300 USD.

5. Martwi się o środowisko

Jako prawdziwy millenialsman Borik nie tylko kocha Taylor Swift, ale także rozumie znaczenie ochrony środowiska. Chile jest największym na świecie producentem miedzi, ale nowo wybrany prezydent jest gotów zablokować jeden z nowych projektów wydobywczych w celu zwalczania zmian klimatu. Ponadto polityk obiecuje aktywnie inwestować w” zielone ” inwestycje, zająć się elektrowniami węglowymi do 2025 r.i dostosować infrastrukturę kraju do gotowości na przyszłe zmiany klimatu.

6. Walczy o równość

Po wyborach Boric podziękował chilijskim kobietom, które połączyły siły, aby bronić praw, o które walczyły, takich jak prawo do głosowania i aborcja, które były na czele jego programu wyborczego. Boric obiecuje przyciągnąć do rządzenia krajem więcej kobiet, a także przedstawicieli rdzennej ludności i innych mniejszości. Gabriel opowiada się również za równymi prawami dla społeczności LGBT, w tym legalizacją małżeństw osób tej samej płci.

7. Prezydent bez pierwszej damy

Borik nie jest żonaty,ale przez ostatnie 2,5 roku spotyka się z Iriną Karamanos. 32-letnia działaczka feministyczna podziela poglądy polityczne swojego partnera i jest członkiem jego partii. Boric powiedział kiedyś, że rząd nie powinien mieć stanowisk, które wynikają z osobistych relacji prezydenta z innymi ludźmi i że stanowiska władzy powinny być rozdzielane zgodnie ze zdolnościami. Mądre słowa. Zobaczmy teraz, czy może wesprzeć ich działaniami!

Conceptual blog