Sportowcy LGBTQ + na Igrzyskach Olimpijskich 2022 w Pekinie

Na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio było 142 otwartych sportowców LGBT-naprawdę rekordowa liczba, mimo że Laurel Hubbard trafiła wówczas na pierwsze strony gazet za bycie pierwszą transpłciową sportowcem w historii Igrzysk Olimpijskich.

Niestety w Pekinie nie będzie sportowców transpłciowych, ale weźmie w nim udział ponad 30 sportowców homoseksualnych i osób niebinarnych. Oczywiście nie możemy porównać tej liczby z liczbą sportowców LGBT + na Letnich Igrzyskach Olimpijskich, ale jeśli wrócimy do Zimowych Igrzysk Pyeongchang, zobaczysz, że tym razem jest dwa razy więcej sportowców.

Oczekuje się, że w nadchodzących Igrzyskach wezmą udział zawodowi sportowcy z różnych kategorii sportowych, w tym z Kanady, USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Szwecji i Czech. Nadal jest bardzo mało prawdopodobne, aby wszyscy czuli się w stu procentach bezpieczni i byli mile widzianymi gośćmi w Pekinie, ponieważ wiadomo, że jego obywatele nie lubią tłumu LGBTQ +. Chociaż homoseksualizm został zdekryminalizowany w Chinach od 1997 r.i nie jest uważany za chorobę psychiczną od 2001 r., nadal nie odnosi się do członków społeczności LGBTQ+.

Oto tylko kilku niesamowitych sportowców, którzy będą rywalizować w Pekinie:

1. Bruce Mowet jest aktualnym Mistrzem Świata w deblu mieszanym w curlingu. W 2021 roku reprezentował Szkocję, a obecnie występuje po stronie Wielkiej Brytanii. 

2. Irene Wüst jest jedną z najbardziej utytułowanych łyżwiarek na świecie. W kolekcji medalowej 35-letniej Holenderki znajduje się 11 medali igrzysk olimpijskich (z czego 5 złotych). Irene oficjalnie ogłosiła się biseksualistką w 2009 roku, aw 2017 roku zarejestrowała związek z Laeticia de Jong, która, nawiasem mówiąc, jest również łyżwiarką.

3. Belle Brockhoff – Igrzyska Olimpijskie w Pekinie to debiut 27-letniej mistrzyni świata w snowboardcross 2021, ale Australijka ma duże szanse na zdobycie złotego medalu. Brockhoff ogłosiła swoją orientację publiczną w 2013 roku i od tego czasu walczy o równość dla społeczności LGBTQ+.

4. Guillaume Sizeron jest otwartym gejem, 27-letnim francuskim łyżwiarzem figurowym, który rywalizuje ze swoją dziewczyną z łyżwiarstwa figurowego Gabrielą Papadakis. W 2020 r. Sizeron opublikowała zdjęcie na Instagramie ze swoim partnerem, starannie zaplanowane na post wspierający Międzynarodowy Dzień Walki z homofobią i transfobią.

5. Andrew Blazer jest pierwszym otwartym gejem skeletonistą. Jak dotąd nie osiągnął żadnych wybitnych wyników, ale nadal robi wszystko, co w jego mocy. Wynika to prawdopodobnie z faktu, że od dawna szuka swojego idealnego sportu, uprawiając dziesięciobój, cheerleaderek i bobsleje. Blazer ujawnił swoją orientację w zeszłym roku, choć wspomniał o tym na Instagramie na długo przedtem.

6. Timothy Leduk (oni / them) jest pierwszym niebinarnym łyżwiarzem figurowym, który występuje w drużynie USA i występuje w łyżwiarstwie podwójnym z Ashley Kane-Gribble. Wielu doradzało Ledukowi, aby nie ujawniał swojej tożsamości płciowej, ale zaryzykowali i otworzyli się na świat. Jak dotąd tak dobrze!

7. Filippo Ambrosini jest tajną bronią reprezentacji Włoch w zawodach łyżwiarstwa figurowego. Być może nie jest tak udekorowany jak reszta tutejszych sportowców, ale jeszcze przed Igrzyskami Olimpijskimi w 2022 roku Filippo zdobył kilka tytułów (choć nie tak prestiżowych) ze swoją piękną partnerką w Łyżwiarstwie Szybkim Rebeccą Gilardi.

8. Brianna Jenner jest utalentowaną hokeistką z Kanady. To coś w rodzaju ich Narodowego sportu, prawda? Nic więc dziwnego, że jej zespół wygrał to wydarzenie w przeszłości. Brianna ma błyszczący złoty medal Igrzysk Olimpijskich w 2014 roku i srebrny medal w 2018 roku.

9. Daniela Iraschko-Stolz uwielbia skoki narciarskie i jest gotowa sprawić, by Austria była z niej dumna podczas Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2022 roku. Zdobyła już srebrny medal w Pyeongchang, więc tym razem wszystko, czego potrzebuje, to złoto! Daniela poślubiła swoją żonę w 2013 roku i od tego czasu jest zagorzałym zwolennikiem praw LGBTQ+.

Conceptual blog