Top 8 najbardziej kultowych klasycznych horrorów

Niektóre Horrory sprawiają, że kulimy się ze strachu nawet kilkadziesiąt lat po ich wydaniu. Chociaż takie filmy są często uważane za niskiej jakości, tanie i przeznaczone tylko dla zapalonych fanów, grają na naszych największych obawach przed złymi stworzeniami i napięciem, tworząc napięcie i złowrogą atmosferę, którą wszyscy tak bardzo kochamy.

Oto 8 najbardziej kultowych klasycznych horrorów, które musisz mieć w swojej kolekcji.

1. Psycho 1960

Większość dzieł Alfreda Hitchcocka jest pełna napięcia i emocji, ale jego dni grozy zaczęły się od filmu opartego na powieści Roberta Blocha Psycho. To historia młodego mężczyzny o imieniu Norman Bates, który czasami lubi przebierać się w Garnitur swojej matki i zabijać ludzi w swoim małym motelu położonym w amerykańskiej prowincji. „PSYCHO” to niesamowite dzieło wczesnego kina, które nigdy się nie zestarzeje.

2. Dziecko Rosemary, 1968

Film Romana Polańskiego z 1968 roku jest swego rodzaju mistrzowską klasą filmowego horroru i saspensa. Każda scena jest pełna horroru, nawet najprostszych chwil domowych. „Dziecko Rosemary” jest przodkiem współczesnego gatunku horroru i jednym z najlepszych projektów Polańskiego. Paranoja pojawia się od samego początku i po prostu nie pozwala odejść do samego końca.

3. Egzorcysta 1973

„Egzorcysta” to nie tylko jeden z najstraszniejszych filmów, jakie kiedykolwiek powstały; to także jeden z najlepiej zaprojektowanych horrorów. Historia opętanej Reagana, jej szalonej matki i dwóch księży jest aktualna do dziś, częściowo dzięki fantastycznym efektom specjalnym, przerażającej scenerii i niezapomnianym postaciom.

4. Szczęki 1975

Niektórzy twierdzą, że szczęki nie są horrorem. Ale każdy film, który zmusza miliony ludzi do ponownego rozważenia swoich planów na letnią plażę, jest godny tej etykiety. Fabuła obraca się wokół ogromnego rekina kanibala, który atakuje każdego, kto może wbić szczęki. Bestia jest ścigana przez szefa lokalnej policji, oceanografa i profesjonalnego łowcę rekinów, z których niektóre są zjadane żywcem na końcu. Istnieje teoria fanów, że po tym, jak rekin zabójcy został ostatecznie wysadzony w powietrze, został zaatakowany przez złego ducha, zamieniając się w revenanta.

5. Lśnienie 1980

Lśnienie to film Stanleya Kubricka oparty na powieści Stephena Kinga, więc wiesz, że jest dobry. Postać Jacka Nicholsona i jego rodzina zatrzymują się w luksusowym hotelu overlook, gdzie powoli wariuje i próbuje zabić wszystkich siekierą, a przerażające duchy wędrują po korytarzach. Kontynuacja Lśnienia, oparta na powieści Kinga Doctor Sleep, została wydana kilka lat temu i jest całkiem niezła.

6. Alien 1979

Myśl o uwięzieniu w małym statku kosmicznym z krwiożerczym stworzeniem z innej planety jest cholernie przerażająca. Xenomorph ciągle się zmienia, więc widz nie wie, gdzie ukrywa się potwór i jak będzie wyglądał, gdy zobaczy go następnym razem. Statek kosmiczny szybko zamienia się w nieuniknioną śmiertelną pułapkę po tym, jak kosmita zaczyna zabijać załogę jeden po drugim.

7. Rzecz, 1982

Akcja filmu Johna Carpentera „rzecz” rozgrywa się w najodleglejszym miejscu na planecie — stacji polarnej. Grupa naukowców odkrywa coś nieziemskiego i jak większość nieziemskich rzeczy, zaczyna je zabijać. Ale nie straszne morderstwa. Obce stworzenie może naśladować każdego, z kim się zetknie, więc po tym, jak naukowcy się zorientują, napięcie wzrasta do jedenastej, dzięki wszechobecnemu poczuciu niepokoju i paranoi. „Rzecz” (1982) reżyser: John Carpenter Obsada: Kurt Russell

8. Evil Dead, 1981

Kultowy Horror Sama Raimiego opowiada historię grupy studentów, którzy postanowili spędzić weekend w leśnej chacie i znaleźli w piwnicy „Necronomicon” — Księgę umarłych. Oczywiście pierwszą rzeczą, którą robią, jest próba jej odczytania, przywracając do życia starożytne zło. Po prawie zabiciu najbardziej charyzmatyczny Bohater, Ash, grany przez Bruce ’ a Campbella, walczy z demonami za pomocą piły łańcuchowej i boomsticka. Fajnie, prawda?

Conceptual blog