Top 9 legendarnych statków pirackich

Piraci są jednymi z najbardziej kontrowersyjnych postaci w całej historii. Niektórzy postrzegają ich jako twardych złych facetów walczących ze sobą i surowych stworzeń morskich, a inni postrzegają ich jako złodziei i zabójców, którzy nie znają granic w poszukiwaniu epickiej zdobyczy. I wszyscy mają jedną ważną wspólną cechę-fajne pirackie statki.

Oto dziewięć najlepszych legendarnych statków pirackich, na których prawdopodobnie nie chciałbyś się wspinać.

1. Przygoda

„Adventure” był okrętem flagowym legendarnego pirackiego kapitana Williama Kidda. Była to fregata Galera wyposażona w specjalne wiosła, które ułatwiały manewrowanie statkiem podczas burz, ale miała też duże żagle na spokojną pogodę. Zespół Adventure liczył ponad 150 szkorbut szczurów, które zawsze były gotowe na jakieś shenanigany z abordażem.

2. Zemsta królowej Anny

„Zemsta królowej Anny” była legendarnym statkiem niesławnego kapitana Edwarda Teacha, lepiej znanego jako Czarnobrody. Przed 1717 r. statek ten nosił inną nazwę – „Concord”, ale powód, dla którego Teach go zmienił, jest nadal tajemnicą. Niektórzy uważają, że to była jego nostalgia za przeszłością, kiedy służył w marynarce wojennej za panowania królowej Anny.

3. Dlaczego

Słynny okręt flagowy „Whydah” znalazł się w rękach czarnoskórego sama Bellamy ’ ego. Historycy twierdzą, że statek został nazwany na cześć miasta Ouida, położonego na terenie dzisiejszego Beninu. Statek został po raz pierwszy zwodowany w 1715 roku w Londynie i był przeznaczony do transportu niewolników z Afryki. Na nieszczęście dla czarnego sama i jego załogi statek ostatecznie wpadł w burzę, pozostawiając tylko ledwo oddychającego kapitana i garstkę członków załogi na powierzchni.

4. Królewskie szczęście

Statek należał do słynnego walijskiego pirata Johna Robertsa, lepiej znanego jako Bartholomew Roberts. Rozprzestrzenił swoje wpływy na Karaibach i Atlantyku, udało mu się zdobyć ponad 400 statków. W 1719 r., wyruszając na schwytany statek w pościg za Brigantine, został zdradzony przez własnego towarzysza Waltera Kennedy ’ ego i załogę, która go opuściła. Następnie Roberts nazwał swój nowo zakupiony statek Fortune i zmusił pozostałą załogę do złożenia przysięgi wierności Biblii lub przejścia przez planszę.

5. Niezwykły

Na „Fancy” pływał Henry Avery-jeden z najszczęśliwszych piratów na świecie. Pierwotnie ” Fantazja „nosiła nazwę” Karol II”, 30-działowa fregata, której załoga lubiła plądrować Francuskie statki handlowe. Kiedy w końcu wybuchły zamieszki, wszyscy przejęli tam władzę i zmienili nazwę statku. Po kilkudziesięciu splądrowanych statkach wszyscy i ich matki bali się tej fantazji, a nawet głośno rozmawiali o kapitanie Avery.

6. Szczęśliwa dostawa

Ten mały, ale wspaniały statek pomógł słynnemu angielskiemu piratowi George ’ owi Loterowi przepłynąć Atlantyk i Morze Karaibskie w XVIII wieku. Jego ulubioną sztuczką było taranowanie ściganego statku z pełną prędkością, a następnie szybkie zabranie go na pokład, zabijając wszystkich, którzy próbowali się oprzeć. „Dostawa” była bardzo odpowiednią nazwą dla takiej taktyki.

7. Wschodzące Słońce

Ten statek o pięknej nazwie należał do jednego z najbardziej bezwzględnych przestępców-Christophera Moody ’ ego, który zasadniczo nie wziął nikogo do niewoli, woląc szybko wysłać więźniów do tego świata. Dlatego, widząc na horyzoncie 35-działową fregatę z jasną i bardzo rozpoznawalną flagą (również trafnie nazwaną), większość statków starała się jak najszybciej wymknąć. 

8. Spiker

W złotym wieku dzielnych piratów był jeden kreolski pirat John Bowen, który pływał na dużym 50-działowym statku Speaker. Głośnik był pierwotnie używany do transportu niewolników, ale kiedy wpadł w ręce Bowena, zaczęli gorączkowo polować na każdy napotkany statek, stając się najbardziej niebezpiecznymi piratami w okolicy.

9. Zemsta

Na tym 10-działowym statku unosił się Stead Bonnet, który został nazwany „dżentelmenem-piratem” ze względu na swoich przodków niebieskiej krwi. „Zemsta” była małym i zwrotnym statkiem, któremu udało się zatopić większe statki z diabelską łatwością. Życie statku, choć krótkie, było pełne wydarzeń: najpierw był własnością drobnego właściciela ziemskiego, potem Czarnobrodego, potem został skonfiskowany przez rząd, a następnie kapitan Bonnet uczynił go swoim domem.

Conceptual blog