Wyścig Kosmiczny Trwa: Virgin Galactic Zaczyna Się Świetnie!

W niedzielę 11 lipca samolot rakietowy Virgin Galactic VSS Unity wyruszył w kosmos z wyjątkowym pasażerem na pokładzie. Podczas lotu statek osiągnął wysokość 88 kilometrów, uderzając w strefę, w której ziemska atmosfera i przestrzeń kosmiczna są w równowadze, pozwalając odwiedzającym doświadczyć nieważkości i niesamowitego widoku naszej planety z dużej wysokości. Cały lot był transmitowany na YouTube, aby każdy mógł go swobodnie oglądać.

Po osiągnięciu maksymalnej wysokości silnik rakietoplana wyłączył się, a pasażerowie mogli swobodnie unosić się w zerowej grawitacji, podziwiając lekkie zakrzywienie planety Ziemia przez iluminatory. Niestety, kilka minut zabawy to wszystko, co dostajesz, ale klienci Virgin Galactic ustawili się w kolejce i są gotowi zapłacić, ponieważ kilka tygodni temu firma uzyskała oficjalne zezwolenie na loty komercyjne.

Pierwszy samolot rakietowy VSS Enterprise odbył lot na virgin w 2013 roku, ale rozbił się w 2014 roku. Później został zastąpiony przez VSS Unity, który wykonał już trzy loty załogowe. A teraz już cztery. Wieczorem 11 lipca 2021 r.statek pełen pasażerów wyleciał z Nowego Meksyku i poszedł prosto w górę, przebijając niebo. Oprócz dwóch pilotów na pokładzie znajdowało się czterech pracowników firmy, w tym jej założyciel Richard Branson. Cały lot trwał 15 minut, co na pierwszy rzut oka nie wydaje się aż tak imponujące, ale jest to duży krok naprzód.

Virgin Galactic planuje obecnie dwa kolejne loty testowe VSS Unity, w których wezmą udział pracownicy firmy i badacze z włoskich sił POWIETRZNYCH. Tylko wtedy posiadacze ponad 600 zakupionych biletów lotniczych (po 250 tysięcy dolarów każdy) będą mogli wejść na pokład samolotu i stać się pierwszymi cywilami, którzy doświadczyli przyjemności suborbitalnej.

Mówiąc o turystyce kosmicznej, Virgin Galactic Bransona i SpaceX Mask nie są jedynymi dużymi chłopcami na bloku. W rzeczywistości mają ogromnego konkurenta reprezentowanego przez Jeffa Bezosa i jego firmę Blue Origin, która planuje uruchomić grupę turystów na jednostopniowym systemie powrotnym New Shepard podczas pierwszego lotu suborbitalnego 20 lipca. Tak, to będzie w przyszłym tygodniu. Cena biletu na New Shepard nie została jeszcze ustalona, ale ktoś tak bardzo chciał polecieć w kosmos z Bezosem, że zapłacił 28 milionów dolarów, aby wygrać aukcję za tego + 1 pasażera. Miejmy nadzieję, że nic nie pójdzie nie tak!

Więc jaki jest sens tego kosmicznego wyścigu? Tylko kilku miliarderów pokazujących biednym, jak bogaci są? Nie, jest jedna rzecz, którą mogą zrobić te komercyjne loty, które tylko wybrane były w stanie zapewnić — bezcenne badania. Może się wydawać, że kosmos nie ma znaczenia, a przynajmniej, że musimy najpierw poradzić sobie z naszymi problemami na Ziemi, zanim skolonizujemy inne planety. Kto wie, może ludzie mają rację, myśląc w ten sposób. Ale ostatecznie ten wyścig kosmiczny zbliży nas o kilka kroków do zostania społeczeństwem międzyplanetarnym, a nawet międzygalaktycznym. W nieskończoność i dalej!

Conceptual blog