Zwierzęta, które samoleczą się, aby zachować zdrowie

Chociaż samoleczenie wśród ludzi jest zwykle potępiane (prawdopodobnie dlatego, że nigdy nie ma nic wspólnego z zachowaniem zdrowia), świat zwierząt jest pełen przykładów stworzeń wykorzystujących zasoby naturalne Matki Natury do utrzymania zdrowia. Rzućmy okiem na niektóre z najbardziej imponujących z nich.

Wróble domowe

Chociaż większość zwierząt używa roślin i tym podobnych do samoleczenia, wróble domowe mają kilka sprytnych sposobów na poprawę zdrowia. Odkryli, że pąki papierosów zawierają nikotynę, która jest idealnym środkiem odstraszającym kleszcze. Umieszczając je w gniazdach, mogą stosunkowo łatwo pozbyć się kleszczy.

Gąsienica niedźwiedzia wełnistego

Nawet najmniejsze stworzenia na tej planecie znajdą sposoby na wzmocnienie swojego zdrowia, gdy zajdzie taka potrzeba. Gąsienica wełnistego niedźwiedzia faktycznie wydziela rośliny, które zawierają pewne toksyny, które zabijają pasożytnicze muchy tahinidowe. Jedząc te rośliny, mogą zmniejszyć swoje szanse na zarażenie i poprawić własne zdrowie.

Orangutan

Gatunek ten znany jest z noszenia młodych przez dżunglę. Matki opracowały metodę żucia roślin leczniczych w pastę, a następnie wcierania jej w dłonie, co działa podobnie do balsamu przeciwbólowego. 

Słoń

Czas, w którym słoń naprawdę zaczyna samoleczenie, to czas ciąży. Podobnie jak kobiety w ciąży przyjmują leki w celu utrzymania zdrowia, słonie będą używać niektórych roślin. Pod koniec ciąży zjedzą nawet kilka roślin wywołujących poród, aby wszystko przebiegło gładko.

Owca

Zwykle nie są to najostrzejsze narzędzia w szopie, ale owce są przynajmniej wystarczająco inteligentne, aby utrzymać swoje zdrowie w jakikolwiek możliwy sposób. Jeśli dostaną się do wyboru, zawsze będą wybierać żywność, która wspiera ich zdrowie. Przykładem tego jest to, że owce zarażone pasożytami będą jeść więcej produktów zawierających taninę, ponieważ pomaga to zabić pasożyty.

Mrówki drzewne

To, że mrówki są inteligentnymi stworzeniami, nikogo nie zaskoczy, ale to, że żyją tak blisko siebie, wiąże się z dodatkowymi niebezpieczeństwami szybkiego rozprzestrzeniania się chorób. Aby zmniejszyć liczbę szkodliwych patogenów w swoich gniazdach, używają w nich formy żywicy. To faktycznie zwiększa zdrowie całej kolonii, co jest dość szalone.

Motyl-monarcha

Motyl monarchy jest jednym z wielu gatunków małych stworzeń, które żywią się roślinami, aby zwiększyć ich odporność chemiczną na określoną formę pasożyta. W takim przypadku będą jeść wilczomlecz, aby walczyć z ophryocystis elektroscirrha. Brzmi, jakbym to wymyślił, ale tak nie jest. Obiecuję

Conceptual blog